מתחם בדיקות קורונה בנתב"ג, ארכיון
צילום: פלאש 90

הקבינט יתבקש לאשר: אירועים מעל 100 איש בחלל סגור - רק למחוסנים ובעלי בדיקה שלילית

עוד ימליץ משרד הבריאות לשרים: אירועים בשטח פתוח ישארו ללא הגבלה, מתווה הבידוד יקוצר לשבוע • רה"מ בנט כינס דיון עם בכירי משרד הבריאות • עלייה במספר המאומתים: יותר מ-700 אובחנו אתמול • בכירה בבית החולים הלל יפה: יש ללמוד לחיות לצד הנגיף, משום שיהיו עוד התפרצויות • רשויות הבריאות בארה"ב: אין לאשר כרגע מתן חיסון שלישי
נוב ראובני
13 ביולי 2021
04:10
עודכן ב 13:51

לקראת דיון קבינט הקורונה הערב (שלישי), פורסם מתווה האירועים שיובא לאישורו: אירועים מעל 100 איש המתקיימים בחלל סגור - יוגבלו רק למחוסנים ובעלי בדיקה שלילית. באשר לאירועים בשטח פתוח, לא תהיה הגבלה. בנוסף, ימליץ משרד הבריאות לשרים לקצר את מתווה הבידוד ל-7 ימים.

בד בבד, כינס ראש הממשלה נפתלי בנט דיון עם בכירי משרד הבריאות. הבוקר עדכן המשרד כי 730 מאומתים אובחנו אתמול בישראל. בנוסף, מספר החולים במצב קשה עומד על 45 בני אדם, מהם עשרה מונשמים, ומספר הנפטרים הוא 6,439.

בתוך כך, בתום פגישה שהתקיימה הלילה עם נציגי פייזר, אמרו בכירים ברשויות הבריאות בארצות הברית שכרגע הם סבורים שאין מקום לאישור מנת חיסון שלישית נגד קורונה. נציגי ענקית התרופות פייזר ניסו לשכנע את ראשי ה-FDA ובכירים נוספים שמנת חיסון שלישית תורמת ליעילות ההגנה מקורונה למחוסנים. בתום הפגישה הודיע משרד הבריאות האמריקני שיש צורך באיסוף של עוד מידע בנושא.

הבוקר אמרה מנהלת היחידה למחלות זיהומיות ומניעת זיהומים בבית החולים הלל יפה בחדרה, ד"ר מיכל שטיין, כי מתן מנה שלישית למדוכאי חיסון אינו מזיק, והביעה תקווה שיש תועלת במהלך. בריאיון לאריה גולן בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב, הדגישה ד"ר שטיין כי אין המלצה נרחבת לחסן מפני קורונה ילדים בני פחות מ-12 עם מחלות שאינן חמורות. היא הוסיפה כי יש ללמוד לחיות לצד הנגיף, משום שיהיו עוד התפרצויות.

האזינו לריאיון עם ד"ר מיכל שטיין בכאן רשת ב

במקביל, בתי החולים הממשלתיים - הכלליים, הפסיכיאטריים והגריאטריים שובתים היום במחאה על העומס על כתפי צוותי הרפואה והיעדר מענה ממשרד האוצר. השביתה כוללת 30 מרכזים רפואיים ואינה חלה על מחלקות הקשורות לפעילות רפואית דחופה.

אתמול הנחה משרד הבריאות את קופות החולים על מתן מנה שלישית למדוכאי חיסון. על פי התוויית המשרד, ההמלצה היא לתת את מנת הדחף שמונה שבועות לאחר מתן המנה השנייה. עם זאת צוין כי אין גבול עליון למתן המנה השלישית לאחר מתן המנה השנייה. עוד נכתב כי מומלץ לבצע בדיקות נוגדנים החל משבועיים לאחר מתן המנה השלישית, וכי בכל מקרה לא ניתן לחסן במנה רביעית גם אם מספר הנוגדנים לא עולה.

במשרד דנים בימים האחרונים בתוכנית ההגבלות החדשות שתוגש היום לקבינט הקורונה. לפי פרטי התוכנית המתגבשת – שפורסמו אמש בחדשות הערב – העמדה של המשרד היא להוריד תחלואה ולא לחכות שמספר החולים שמצבם קשה יעלה. ההמלצה העיקרית היא תו ירוק "מרוכך".

התוכנית שתוצג תכלול בין השאר כניסה לאירועים המוניים למחוסנים ונבדקים בלבד, אפליקציית ניטור למבודדים במקום צמיד אלקטרוני והגברת האכיפה של ההגבלות באירועים המוניים. ביומיים האחרונים מנהלים במשרד הבריאות דיונים עם המשטרה על היכולת לבצע אכיפה באירועים כאלו.