רמב"ם
צילום: יוסי אלוני, פלאש 90

היום: שביתה בכל בתי החולים הממשלתיים

השביתה חלה על 30 מרכזים רפואיים • בין השאר לא יינתנו שירותי אדמיניסטרציה, אחזקה, ניקיון, מטבח, שירותי שינוע חולים ושירותים נוספים • השביתה לא תחול על מחלקות הקשורות לפעילות רפואית דחופה
כתבי כאן חדשות
13 ביולי 2021
08:51
עודכן ב 15:09

בתי החולים הממשלתיים - הכלליים, הפסיכיאטריים והגריאטריים שובתים היום (שלישי) במחאה על העומס הנופל על כתפי צוותי הרפואה והיעדר מענה ממשרד האוצר. השביתה תכלול 30 מרכזים רפואיים ובמסגרתה, בין השאר, לא יינתנו שירותי אדמיניסטרציה, אחזקה, ניקיון, מטבח, שירותי שינוע חולים ושירותים רבים נוספים. השביתה לא תחול על מחלקות הקשורות לפעילות רפואית דחופה דוגמת מחלקות אונקולוגיות, דיאליזה, פגים, וחדרי לידה. במחלקות אלה יינתנו שירותים במתכונת שבת.

סמנכ"ל בית החולים שיבא, ד"ר אבי ברוך, אמר בריאיון לליאת רגב בתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב: "בשנתיים האחרונות העובדים המסורים האלה היו מתחת לאלונקת הקורונה. העובדים האלה הם אנשי הדממה שתומכים את המאמץ של בית החולים לתת מרפא לבאים בשערינו. המדינה חייבת לתת מענה ברמת השכר ובתקנים. זה ייגמר בתוך יומיים, אז למה לתת לעם ישראל לעבור את זה? זה יוצר עומס במערכת הבריאות. אלה גם לא שיאני השכר, זה נהגים ופקידות קבלה שהשכר שלהם ברוטו לא עובר את ה-10,000 שקלים במקרה הטוב".

האזינו לריאיון בכאן רשת ב

ד"ר מיקי הלברטל, מנכ"ל בית החולים רמב"ם, פנה בשם מנהלי הבתי החולים הממשלתיים במכתב לשר הבריאות, ניצן הורוביץ, לתמיכה בעובדי מינהל והמשק העובדים, לדבריו, תחת עומס גדול ובתת תקינה. "תנאי העסקה שלהם לא עולים לסדר היום והם לא מקבלים מענה הולם", כתב ד"ר הלברטל.

אלי בדש, יו"ר הוועד הארצי של עובדי המנהל והמשק וכוחות העזר אמר לקראת השביתה: "למרות מאמצים אחרונים שננקטו, לצערנו הרב אנחנו שובתים משעה 06:00 בבוקר. ממש לא רצינו להגיע למקום הזה, אבל האוצר לא משאיר לנו ברירה. שלוש שנים אנחנו מתריעים על עומסים בלתי סבירים שרק הולכים וגדלים. בכל פעם שנבנה עוד בנייין בבית חולים, ונפתחת עוד מחלקה, חייבים להגדיל את מספר עובדי המנהל והמשק כמו את צוותי הרפואה, אך זה לא קורה. לא נוכל לעמוד יותר בעומסים מבלי לפגוע במטופלים, ולסכן את בריאותם. חסרים כ-1,000 עובדים במחלקות השונות״.

זו רשימת בתי החולים השובתים

• רמב"ם, שיבא, שמיר, גליל-נהריה, הלל יפה, ברזילי, וולפסון, פוריה, זיו.

• בתי החולים לבריאות הנפש: שער מנשה, אברבאנל, איתנים, מרחבים, באר יעקב, באר שבע, מעלה    הכרמל, כפר שאול, מזור לבריאות הנפש.
• בתי החולים הגריאטריים והשיקומיים: דורות נתניה, פלימן, לה השרון, גריאטרי ראשון לציון, שוהם, ושמואל הרופא.