שגרירות טורקיה בתל אביב, ארכיון
צילום: מרים אלסטר, פלאש90

מתחממים: מה עומד מאחורי שיחת הטלפון בין ארדואן להרצוג?

אחרי ארבע שנים ללא תקשורת ישירה, נשיאי ישראל וטורקיה שוחחו בטלפון, במהלך שתואם היטב בין הלשכות. מאחורי הקלעים: היחלשות מעמדה האזורי של אנקרה ושינוי אפשרי בגישת ירושלים
עמיחי שטיין, פרשנות
13 ביולי 2021
11:00

40 דקות דיברו אמש נשיא טורקיה ארדואן ונשיא המדינה יצחק הרצוג, שיחה שלאחריה פורסמו שתי הודעות משתי הלשכות – שכנראה תואמו היטב מראש, ברמת המילה: השניים דיברו על הרצון לחזור ולשתף פעולה בין ישראל לבין טורקיה במגוון תחומים, על העובדה שניתן לפתוח דף חדש ביחסים, וגם שצריך למצוא דרכים לקדם את הנושא הישראלי פלסטיני – נושא, שקרוב לליבו של ארדואן, ושימש מצדו לא פעם ככלי להתנגחות בישראל. גורם בממשל הטורקי אמר לי אחרי השיחה: "יש פה פוטנציאל להתחיל מחדש, והרצוג יכול להיות דמות מרכזית".

התשובה לשאלה מה הוביל את ארדואן לשיחה הזאת, היא די ברורה. טורקיה מרגישה די בודדה בזירה האזורית הים תיכונית. היא מחוץ למשחק בכל הקשור לקרבות הגז והאנרגיה בים התיכון, ההתערבות הצבאית שלה בלוב לא סייעה לה ליצור ידידות חדשות באיזור ולהביא אותה למעמד של מעצמה אזורית, וגם בארצות הברית, ממשל ביידן לא מסתכל בעין טובה על ארדואן שהרקורד שלו בתחום זכויות האזרח ובנושאים נוספים לא בדיוק להיט.

ולכן ארדואן יצא בחודשים האחרונים בקמפיין מיתוג מחדש: חימום היחסים עם מצרים ומדינות המפרץ, אחרי תקופה ארוכה של מתיחות. "זה Win-Win לשני הצדדים", אמר בראיון לתחנת טלוויזיה טורקית. הוא אפילו הורה לתחנת טלוויזיה של האחים המוסלמים להפסיק ולבקר את שלטונו של נשיא מצרים א-סיסי. בכל הנוגע ליחסים עם ארצות הברית, ארדואן נפגש לאחרונה עם ביידן בנסיון להתחבב על הנשיא הדמוקרט – זה לא צלח, אבל זה לפחות הוגדר כ"פגישה טובה". ואחרונה חביבה: ישראל.

בשנה האחרונה שלח ארדואן מספר פעמים איתותים כי הוא מעוניין לחמם את הקשר שדי קפא בעשור האחרון, על רקע אירועי המרמרה והחלטתו ב-2018, בעקבות ההכרזה האמריקנית על ירושלים בירת ישראל, להחזיר את השגריר הטורקי מישראל ולרמוז בעדינות לשגרירות הישראלי בטורקיה לעזוב את המדינה. כפי שפרסמנו, בטורקיה אפילו הזמינו את שר האנרגיה דאז יובל שטייניץ להשתתף בכנס בחסות ארדואן. במשרד ראש הממשלה ובמשרד החוץ ניסו להבין את משמעות האיתותים, והגיעו למסקנה כי אכן ארדואן מבקש להתקרב לישראל – אבל החליטו שבעקבות התחזקות הקשרים בין ישראל למפרציות, הפכפכיותו של ארדואן, והעובדה שבטורקיה ישנם בסיסים של ארגון חמאס, ייתכן ואין סיבה לרוץ לסבב חיבוקים נוסף עם טורקיה.

ארבע שנים לא שוחח ארדואן עם בכיר ישראלי. הפעם האחרונה הייתה ביולי 2017, אז עם הנשיא ראובן ריבלין בנסיון למנוע משבר בהר הבית על רקע משבר המגנומטרים. אותה שיחה לוותה בטונים צורמים שהגיעו מלשכת ראש הממשלה וממשרד החוץ שהתנגדו לה, וטענו: "לא ייתכן שתתקיים שיחה עם גורם מתסיס". בית הנשיא, התנגד, קיים את השיחה והבהיר: "אי אפשר שלא להסכים לענות לשיחה מארדואן". הפעם, כך נראה, זה היה שונה. בית הנשיא עדכן בשיחה מראש את ראש הממשלה בנט, שר החוץ לפיד ושר הביטחון גנץ – ונערכה עבודת הכנה בנושא, מה שמראה שהפעם אולי בישראל כן מוכנים לשקול את חימום היחסים בין שתי המדינות.