רועי קייס

מכות בפרלמנט: כך נראה הקרב על תוניסיה בין הליברלים לאחים המוסלמים

הקטטה ההמונית בין המחוקקים בתוניס היא סימפטום למאבק העיקש על דמותה של תוניסיה אחרי האביב הערבי. הכוכבת של המאבק היא עביר מוסי, פוליטיקאית שלא בוחלת בשום טרלול כדי להעביר את המסר שלה
רועי קייס
13 ביולי 2021
14:36

בזמן שבישראל מבכים על תרבות הדיון בכנסת, אצל שכנינו בארצות ערב המצב קיצוני הרבה יותר. סרטונים שהגיעו מתוניסיה מראים חבר פרלמנט קם מהכסא כדי להרביץ לחברת פרלמנט אחרת. מאחורי התמונות האלה עומד סיפור דרמטי, מאבק על דמותה של תוניסיה, המדינה בה התחיל האביב הערבי ועל פניו נחשבת לכזו שיצאה ממנו בצורה מוצלחת.

עביר מוסי היא חברת הפרלמנט הכי רועשת בתוניסיה. היא זאת שחטפה את המכות בימים האחרונים מחבר פרלמנט בשם א-סבחי סמארה, עצמאי שבעבר היה חבר בסיעה של האחים המוסלמים. למה זה חשוב? כי מוסי עורכת דין במקצועה ויושבת ראש המפלגה החוקתית החופשית, מייצגת את המחנה הליברלי חילוני שסבור שהאחים המוסלמים גנבו לו את המדינה.

ב-2019 נערכו בתוניסיה בחירות לנשיאות, שנחשבו למופת בעולם הערבי. מי שניצח אותם היה מועמד עצמאי ואלמוני בשם קייס סעיד. המועמד, משפטן במקצועו, נתפס בתוניסיה כאיש צנוע שבא מהעם. התדמית שלו ככזה התחדדה בהתמודדות עם נביל אל-קרווי, איש עסקים, שרץ לנשיאות מהכלא אחרי שנעצר בגין שחיתות. האחרון נחשב לחלק מהמחנה הליברלי ולכן מפלגת א-נהדה האסלאמיסטית שזכתה בבחירות האחרונות בכמעט רבע מהמושבים בפרלמנט, תמכה בא-סעיד, שהגיע כהבטחה גדולה, אבל לא הצליח להוציא את תוניסיה מהמשבר בו היא נמצאת. 

מוסי מחזיקה את דגל המאבק בשלטון א-סעיד מטעם המחנה הליברלי, ומטרילה אותו בכל הכוח. זה מגיע למראות ביזאריים שלה, עוטה שכפ"צ וקסדה בלב הפרלמנט כיוון שלטענתה מסרבים לתת לה אבטחה. המתנגדים שלה טוענים שמוסי היא שכירת חרב של האמירויות שלא חובבת את האחים המוסלמים.

בתקופה האחרונה היא החלה בקמפיין נגד הסכם שמתגבש בין תוניסיה לקרן של קטר לפיתוח. שם קוד לזרוע קטרית שנותנת כסף למדינות ערביות תמורת השפעה. מוסי טוענת שמוכרים את תוניסיה לגורמים זרים. זוהי הסיבה שבימים האחרונים מוסי הגבירה את הפרובוקציות שלה בדמות שביתת שבת בפרלמנט של תוניסיה, וההגעה חמושה בקסדה. 

תיעוד המכות הפרלמנט זעזעה את הציבור הערבי, שלא היה מוכן לראות גבר מכובד מכה אישה. אבל הסיפור הזה יותר גדול ממכות בפרלמנט. היריבות הגדולה בעולם הסוני היא בין המחנה שעוין את האחים המוסלמים לבין המחנה שמחבק אותם. בתוניסיה האחים המוסלמים לא ירדו מהבמה כמו שקרה במצרים אחרי הדחת מורסי ב-2013.

הליברלים בתוניסיה טוענים שמפלגת א-נהדה היא זו שמושכת בחוטים, למרות שהנשיא וראש הממשלה לכאורה לא קשורים אליהם. בשביל הליברלים, כל עוד שלוחת האחים המוסלמים נמצאת במוקדי הכוח, המדינה הולכת אחורה.

תוניסיה היא המדינה שבה התחיל האביב הערבי ונחשבת לדמוקרטיה יחסית מתקדמת.  אם בה ליברלים מרגישים מאוימים – לאן בדיוק צועדות שאר המדינות באזור?