נשים שנרצחו בידי בני משפחה בשנת 2020
צילום: דוברות המשטרה, באדיבות המשפחות

55 מיליון שקלים יועברו לטיפול באלימות במשפחה

לפי התוכנית יוקמו מקלטים חדשים לנשים, מרכזים לטיפול בגברים אלימים, יתווספו תקני עובדות סוציאליות ועוד
ליאל קייזר
13 ביולי 2021
15:00
עודכן ב 16:56

שר האוצר אביגדור ליברמן הנחה היום (שלישי) לתקצב ב-55 מיליון שקלים את התוכנית למניעה וטיפול בתופעת האלימות במשפחה, שמוביל משרד הרווחה והשירותים החברתיים. לפי התוכנית יוקמו מקלטים חדשים לנשים, מרכזים לטיפול בגברים אלימים, יתווספו תקני עובדות סוציאליות ועוד. אנשי משרד האוצר ציינו בתדרוך שניתן להעביר את הכסף באופן מיידי בשל הסכום שנחסך מביטול סבסוד מעונות היום לילדי אברכים.

התוכנית המלאה

1. יוקמו שני מקלטים חדשים ייעודיים לאימהות ולנערות.

2. יוקמו ארבעה מרכזי יום ומרכז ערב אחד לטיפול בגברים אלימים.

3. יינתנו 90 תקנים נוספים לעובדות סוציאליות ברשויות המקומיות ו-54 במשטרה.

4. ישולש מערך "שיטור רגיש תרבות".

5. יינתנו 50 תקנים נוספים לשירות המבחן לטיפול בגברים אלימים.

6. ייעובו מוקדי החירום הטלפוניים.

7. יפותחו תוכניות הכשרה לטיפול באלימות במשפחה.

8. יינתן תקציב גמיש עבור טיפול קהילתי בקורבנות אלימות במשפחה.

בתוך כך, ליברמן הבהיר היום שהתקציב שהוא מבקש להעביר בשבועות הקרובים אינו כולל העלאות מיסים וקיצוצים. יחד עם זאת, אמר ליברמן: "אני לא באתי לרצות פה אף אחד, המחויבות שלי היא אך ורק לכלכלת ישראל, אני מוכן לשלם מחירים ולהיות לא נחמד - פחות מתרגש מביקורות והפגנות".

בשיחה שערכו היום עם עיתונאים אמרו ליברמן ומנכ"ל משרדו רם בלניקוב כי המשק הישראלי נכנס לגירעון משמעותי עוד הרבה לפני הקורונה, והמטרה שלהם היא להחזיר את הגירעון והתקציב לשליטה. עם זאת הבהיר בלניקוב, כי "אנחנו יוצאים ממצב שהוא טיפול נמרץ אז אי אפשר לצפות שנחזור מיד ל-60% יחס חוב תוצר. המטרה היא להראות תוואי גירעון יורד על פני שנים עד שנתכנס לרמות סבירות".

בהתייחס לביקורת החריפה שספג מצד הציבור החרדי על ביטול סבסוד מעונות היום לילדי אברכים אמר ליברמן "שמעתי את כל זעקות השבר של הקוזאק הנגזל. מי שפוגע בציבור החרדי זה ש"ס ויהדות התורה. מבחינתם להשאיר אותם בלי פרנסה שכל החיים יהיו תלויים בגמ״חים ובתמיכות".

בתגובה לשאלה האם הוא חושש שתקציב המדינה לא יעבור בכנסת לנוכח המציאות הפוליטית אמר שר האוצר: ״אני לא מזהה גם במפלגות האופוזיציה רצון עז להגיע לבחירות. אז אני מאמין שאנשים בסוף יעשו את החשבון הנכון. הדבר הכי לא נכון יהיה לגרור את המדינה לבחירות חמישיות ואני אומר לך שהרבה ח״כים באופוזיציה יעשו הכל כדי לא להגיע לבחירות חמישיות״.

מממלא מקום הממונה על התקציבים באוצר יוגב גרדוס התייחס לסוגיית פתיחת שנת הלימודים הקרובה ואמר כי משרדי החינוך והאוצר מקיימים מגעים בניסיון לגבש מתווה מוסכם לפתיחת השנה, בכלל זה האפשרות לחייב תלמידים להיבדק או לקיים את הלימודים בקבוצות.