מנהלי החפירה לצד קטע החומה שנחשף
צילום: יניב ברמן, רשות העתיקות

אחרי 2,600 שנה: נחשף קטע חסר של חומות ירושלים

תגלית ארכיאולוגית יוצאת דופן: חלקים מהחומה שהגנה על ירושלים ערב חורבן בית המקדש הראשון בידי הבבלים התגלו בעיר דוד. בסמוך לחומה התגלו גם ידיות כדים שהיו בשימוש לפני חורבן בית המקדש
שרון עידן
14 ביולי 2021
08:29

תגלית ארכיאולוגית יוצאת דופן: ערב תשעה באב, קטע חסר של חומות ירושלים שהבבלים פגשו כשהחריבו את העיר לפני חורבן בית המקדש הראשון נחשף. חלק זה מחבר קטעים נוספים של החומה שנחשפו לפני עשרות שנים ומשרטט לראשונה ברצף את קו ההגנה המזרחי של העיר ערב החורבן הבבלי. בסמוך לחומה התגלו גם ידיות כדים שהיו בשימוש לפני חורבן בית המקדש, כשעליהן חותם בבלי וטביעת חותם הנושאת שם בכתב עברי קדום. 

שרידי החומה שנחשפו. צילום: קובי הראתי, עיר דוד

השרידים, חלק מהחומה שנבנתה בתקופת הברזל, ימי בית המקדש הראשון בממלכת יהודה, התגלו במסגרת חפירות ארכיאולוגיות המתנהלות בגן הלאומי עיר דוד ונועדו להגן על ירושלים ממזרח. מנהלי החפירה הוסיפו, כי "חומות העיר הגנו על ירושלים מפני מספר מתקפות במהלך שלטונם של מלכי יהודה, עד להגעת הבבלים שהצליחו לפרוץ את החומות ולכבוש את העיר. את שרידי ההריסות ניתן לראות בחפירות הארכיאולוגיות, שחשפו במהלך השנים עדויות רבות לחורבן, כולל מבנים שנשרפו על כל תכולתם. עם זאת, לא הכל נהרס, וחלקים של החומות, שעמדו והגנו על העיר לאורך עשרות שנים ויותר, נותרו עומדים עד עצם היום הזה".

ידית כד שהייתה בשימוש לפני חורבן בית המקדש הראשון. צילום: קובי הראתי, עיר דוד

הקטע החדש שנחשף מחבר בין שני קטעים שנחפרו בעבר במדרון המזרחי ושחזור קטעים שפורקו בעבר במהלך חפירות בתחילת המאה ה-20, מאפשר לעקוב אחרי כמעט 30 מטרים נוספים של החומה ששרדה לגובה של 2.5 מטרים ולרוחב של עד 5 מטרים.