בנט
-

בנט: החיסונים לבד לא מספיקים מול זן דלתא, אפשר לנצח בלי סגרים

רה"מ בהצהרה: ממליץ לישראלים לא לטוס לחו"ל. צופה שבקרוב עוד מדינות יהיו אדומות • חובת הבידוד תקוצר לשבוע החל מהלילה בחצות • פרופ' סלמאן זרקא ימונה לממונה הקורונה
דקלה אהרן-שפרן ונוב ראובני
14 ביולי 2021
09:34
עודכן ב 17:40

המאבק בזן דלתא: ראש הממשלה נפתלי בנט אמר הערב (רביעי) במסיבת עיתונאים כי "החיסונים לבד לא מספיקים מול הזן הזה, אפשר לנצח בלי סגרים". עוד הוא הוסיף: "בישראל הייתה אוטוסטרדה פתוחה של מוטציות ונגיפים. זאת שאננות מחפירה שירשנו מקודמנו. סתמנו את הפרצה". 

"הכי קל להכריז על סגר", המשיך ראש הממשלה. "אבל אנחנו מעדיפים אחרת. כליאת אנשים בבתיהם היא המוצא האחרון. אנחנו רוצים לנסות דרך אחרת ולרתום את הציבור". בנט המליץ לישראלים לא לטוס לחו"ל והעריך שבקרוב מדינות נוספות יהפכו לאדומות. "הציבור לא מבין שאנחנו באירוע אמת. הצונאמי קרב ונוכל לנצח זאת אם נפעל נכון", הוא טען. 

ראש הממשלה קרא לציבור להקפיד על עטיית מסכות במקומות סגורים, והודיע שהנחה את המשטרה לחלק קנסות גבוהים על אי עטיית מסכה. בהמשך הוא עודד את הציבור להתחסן וציין: "יש מיליון וחצי ישראלים שלא התחסנו. יש מלאי. צאו להתחסן". עוד הוא העריך שבקרוב אנשים שלא התחסנו לא יהיו יכולים להשתתף באירועים גדולים. 

במענה לשאלת כאן חדשות על ההכנות לקראת שנת הלימודים הבאה, בנט השיב: "אנחנו עובדים מול משרד החינוך כדי לא להגיע לעוד שנה נוראה, יש לי ארבעה ילדים - זה היה סיוט. זה יוצר קשים נפשיים ונזקים בריאותיים. אנחנו רוצים עד אז להביס את המגפה וזה תלוי בנו. אנחנו בודקים פתרונות של למידה בחוץ, מקווים שלא נגיע לשם".


בד בבד, מנכ"ל משרד הבריאות, הפרופסור נחמן אש, צפוי לחתום היום על הצו שמורה על קיצור הבידוד לשבוע, כפוף להצגת בדיקת קורונה שלילית. הצו ייכנס לתוקפו בחצות. שר הבריאות ניצן הורוביץ התייחס להחלטה במסיבת העיתונאים ואמר: "קיצרנו את ימי הבידוד כדי שכל מי שמחויב בבידוד יעשה זאת. קיבלנו החלטה על אכיפה מחמירה יותר כלפי מפרי בידוד. קחו ברצינות את האחריות, תשמרו על הבריאות ועל הפרנסה". 

עוד הוסיף שר הבריאות: "אנחנו עמלים על מערך בדיקות ארצי ופותחים את שוק הבדיקות העצמיות. בדיקת הקורונה תוכל להתבצע במהירות ובזול". אתמול פורסם במשחקי הכיס בכאן 11 שהמדינה תתחיל בהקמת מערך בדיקות קורונה עצמאי, כך שאזרחים יוכלו לרכוש בדיקה בבית מרקחת ולדגום את עצמם כפוף להנחיות. 

פרופ' סלמאן זרקא ימונה לממונה הקורונה

שר הבריאות ניצן הורוביץ מינה את אלוף משנה במיל', פרופ' סלמאן זרקא, לממונה הקורונה - כך פורסם היום. זרקא מחליף את פרופ' נחמן אש, שהחל לכהן כמנכ"ל משרד הבריאות. אתמול פורסם לראשונה שמו של זרקא כמועמד מוביל לתפקיד, לצד שמו של פרופ' אחר - ארנון אפק.

פרופ' זרקא, בן העדה הדרוזית, שימש מנכ"ל המרכז הרפואי זיו בצפת בשבע השנים האחרונות, וחבר קבינט המומחים של ״מגן ישראל״. בעבר כיהן כמפקד המרכז לשירותי הרפואה של צה"ל וכראש מחלקת הבריאות בחיל הרפואה. הקים ופיקד על בית חולים צבאי בגבול סוריה, במבצע הומניטרי מיוחד שביצעה ישראל.

בתוך כך, משרד הבריאות עדכן הבוקר כי 754 בני אדם נדבקו בקורונה ביממה החולפת. זהו היום השני ברציפות עם יותר מ-700 נדבקים חדשים בנגיף. מספר החולים שמצבם קשה עומד על 53, מהם 15 מונשמים. מניין הנפטרים עומד על 6,440. 

השרה וחברת קבינט הקורונה אורית פרקש הכהן התייחסה הבוקר להחלטת הקבינט, אותה קידמה, לקצר את ימי הבידוד לשבוע בלבד. "הקיצור לא בא ממקום של 'ממשלה מקלה'. להיפך – הוא אמור להגביר את שיתוף הפעולה של הציבור, והאכיפה על שמירת הבידוד תוגבר. יש מדינות באירופה שגם עם 7 ימי בידוד", הסבירה בריאיון לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן בתוכנית "קלמן ליברמן" בכאן רשת ב.

האזינו לריאיון עם השרה אורית פרקש הכהן בכאן רשת ב

עוד הוסיפה השרה שלמרות ההתקדמות של ישראל בנושא הקורונה, עדיין קיימת חוסר וודאות. "אנחנו ביום של אחרי החיסונים. לא באמת יודעים איך הדברים יתפתחו – לכן השאלה היא של ניהול סיכונים", אמרה.

חשש מזן חדש: 51 מקרים של "דלתא פלוס" התגלו בישראל

בימים האחרונים התגלו 51 מקרים של הווריאנט "דלתא פלוס" – מוטציה נוספת של הזן ההודי של הקורונה. כך פורסם אתמול לראשונה בחדשות הערב. במשרד הבריאות מוטרדים משום שהמקרה הראשון של מוטציה זו התגלה בישראל לפני שבעה ימים, ובתוך פחות משבוע הווריאנט התפשט. 

במשרד חוששים שהזן "דלתא פלוס" עלול להיות חזק יותר ואלים יותר מקודמו. לכן הוחלט על ריצוף גנטי של החולים שמצבם קשה, כדי לוודא את סוג הווריאנט שבו נדבקו. לארגון הבריאות העולמי אין עדיין מספיק מידע על "דלתא פלוס", אך מנתונים שהתקבלו ידוע שהוא מתפשט בבריטניה.