אסון נחל צפית
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

החזאי שייעץ לאנשי המכינה באסון צפית העיד: "אמרתי להם שיהיו שיטפונות"

חזאי מטאוטק אברהם יעקב זאדה העיד במשפט: "חרגתי ממה שנהוג אצלנו ואמרתי להם שזה לא יום לטייל בו בחוץ"
אסף פוזיילוב
14 ביולי 2021
12:46
עודכן ב 14:25

אסון נחל צפית: בבית המשפט העיד היום (רביעי) הגורם הרשמי איתו התייעצו אנשי מכינת בני ציון – חזאי מטאוטק אברהם יעקב זאדה. בעדותו אמר כי אמר בשיחה באותו בוקר שמזג האוויר הוא של גשם ושיטפונות. לדבריו, "הוא דיבר על נחל צאלים ואז אמר שהוא רוצה לטייל באיזור אחר – אמרתי לו שזו אותה תחזית".

כרוניקה של אסון | האזינו לעוד יום עם מיכל רשף 

"אמרתי שיש חשש לשיטפונות וגשם. חרגתי ממה שנהוג אצלנו שלא לבוא ולקבל במקום הלקוח החלטות מה לעשות. אבל נראה לי מאוד מוזר שכל העולם והתקשורת מדבר על זה שמזג אוויר סוער וצפויים שיטפונות, אתמול היו שיטפונות ואפילו אסון, ומישהו רוצה לטייל אז אמרתי לו – זה לא יום לטיול בחוץ", הוסיף זאדה. "הייתה הסתברות בינונית לשיטפונות עד השעה 11:00 ואחריה הסתברות גבוהה". 

זאדה המשיך: "אנחנו מעולם לא אמרנו שהיה שיטפון ולא היה. כשהאדם מהמכינה התקשר להתייעץ איתי השם צפית לא נשמע בכלל באוזני. אבל זה לא משמעותי אם שאל על מסלול סמוך, זו אותה תחזית. אמרתי לו שזה לא יום לטייל. יש בישראל לקוח מאוד מרכזי – חדר מצב של משרד החינוך, שגשמים ושיטפונות זה משהו מאוד מהותי עבורם. אנחנו מייעצים להם 15 שנה אז כנראה שאנחנו טובים".

בהסכת "עוד יום" של כאן חדשות פורסמו עדויות של בוגרות המכינה שסיפרו על מה שהתנהל שם במשך שנים. עומר, חניכה לשעבר במכינה, זוכרת שלאורך הדרך היו עוד ועוד כתובות על הקיר. היא נזכרת איך אחרי יום ניווטים בערפל כבד וגשם שוטף, שהסתיים בעצירת הניווט, היא עדיין לא תפסה עד כמה העניין מסוכן. "מבחינתי אז זו הייתה חוויה עוצמתית", היא סיפרה. "בתור ילדה בגיל 18 זה לא באמת הדברים שעוברים לך בראש אם זה בסדר או לא בסדר". 

תומר, שהייתה אחראית על המליאות במכינה, חשבה כבר מההתחלה שיש כאן בעיה. אחרי טיול ניווט קשה במיוחד, שאליו החליטה לא ללכת מהחשש שיקרה לה משהו, חבריה חזרו נסערים וביקשו לכנס אסיפה דחופה של כל הצוות החניכים. 

"אמרתי 'יובל: אני לא מבינה, עד שמישהו לא ימות פה, אתה לא תבין משהו?' זה משפט שיצא מהפה שלי. והוא כמובן אמר לי ולכל הבנות שישבו 'אתן היסטריות, ודרמטיות תורידו את רמת הדרמה', ועוד כל מיני מחמאות נהדרות. כמובן שהוא נפנף את מה שאני אמרתי". 

השבוע הודיעה הפרקליטות כי בתום הליך גישור שארך כשנה סוכם על הפיצוי אותו יקבלו 10 משפחות הרוגי האסון שאירע בנחל צפית ב-2018. לפי ההסכם, חברת הביטוח תשלם 18 מיליוני שקלים כפיצוי, והמדינה תשלם 5.8 מיליון שקלים.