-
צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90

מנתוני משרד הבריאות עולה: החיסונים מסייעים להורדת תחלואה קשה

מחקר ראשוני של המשרד מראה על ירידה של כמעט מחצית בשיעור החולים שמצבם קשה בהשוואה לשנה שעברה • "אסור להתנהל כאילו אין חיסונים" – הציטוטים מתוך קבינט הקורונה • מהלילה בחצות: חובת הבידוד תקוצר לשבוע, כפוף לשתי בדיקות שליליות
קטי דור, עמיחי שטיין ונוב ראובני
14 ביולי 2021
22:30

נתונים ראשוניים של משרד הבריאות מצביעים על יעילות של החיסונים בהורדת תחלואה קשה בקורונה. מנתוני מחקר של משרד הבריאות, שפורסמו היום (רביעי) בחדשות הערב בכאן 11, עולה כי יש ירידה בשיעור חולי הקורונה שמצבם הקשה ביחס לשנה שעברה.

ההשוואה נעשתה בין נתוני שיעור התחלואה בקרב בני 40+ בחודשי יוני 2020 ו-2021. ביוני בשנה שעברה שיעור החולים שמצבם קשה עמד על 5.9%. זאת לעומת 3.4% בחודש יוני השנה – ירידה של כמעט מחצית. ועדיין, צריך לחכות גם לנתונים מחודש יולי כדי לבדוק אם מדובר במגמה, ולזכור שמדובר באוכלוסיות אחרות שנחשפו להדבקה (השנה יש יותר מחוסנים בקרב האוכלוסיה).  

מתוך הקבינט: "אסור להתנהל כאילו אין חיסונים" 

אמש הסתיים הדיון בקבינט הקורונה ללא החלטה על הגבלות חדשות. ציטוטים מהישיבה, שפורסמו בחדשות הערב, שופכים מעט אור על השיקולים שככל הנראה הובילו לגישה זהירה בנוגע להטלת הגבלות. שרת החינוך יפעת שאשא-ביטון אמרה בדיון: "יש ענפים במשק שעדיין לא התאוששו מהסבבים הקודמים, ורק עצם הדיון מהווה פגיעה אנושה נוספת בהם. אסור להתנהל כמו לפני שנה כאילו אין כאן חיסונים".

שר התרבות והספורט חילי טרופר הוסיף: "יש תחומים בתרבות שנפתחו רק לפני כמה שבועות – ואנחנו צריכים לראות שיש לנו את התשתית לאכוף ולחיות לצד ההגבלות. הממשלה הקודמת איבדה את האמון בה בעיקר כי ההחלטות לא באו עם תשתית שאפשרה את ההגבלות האלה".

שרת המדע והטכנולוגיה אורית פרקש-הכהן הצטרפה לדבריו של השר טרופר, וציינה שיש צורך בתוכנית שלמה שכוללת מתווה בדיקות באירועים גדולים, לצד המשך חיסון של הציבור בדגש על ילדים. "אם בזמן הזה לא נייצר תוכנית אפקטיבית של מאות אלפי מתחסנים – לא נשיג את המטרה", היא אמרה.

מהלילה בחצות: חובת הבידוד תקוצר לשבוע, כפוף לשתי בדיקות שליליות

מנכ"ל משרד הבריאות, הפרופסור נחמן אש, חתם הערב על תיקון לצו בריאות העם, המאפשר לקצר את תקופת הבידוד לשבוע החל מהלילה בחצות. לפי הצו, ניתן יהיה לקצר את תקופת הבידוד לאחר הצגת שתי בדיקות שליליות, הראשונה – סמוך ככל האפשר למועד הכניסה לבידוד, והשנייה – החל מהיום השביעי לבידוד, ולפחות 24 שעות לאחר ביצוע הבדיקה הראשונה.

מרגע קבלת תוצאה שלילית בבדיקה השנייה ניתן יהיה לצאת מהבידוד, ולא יהיה צורך להמתין להודעת שחרור ממשרד הבריאות. תקופת הבידוד המלאה בישראל עומדת עדיין על 14 ימים, אך כעת ניתן יהיה לקצרה מ-10 לשבעה ימים, בעזרת הצגת הבדיקות השליליות.