-

אחרי התו הירוק - במשרד רה"מ עובדים על "התו השמח"

בנט נפגש עם בעלי אולמות אירועים והציג את התוכנית המתגבשת • אורחים לא מחוסנים יוכלו להיכנס עם בדיקה שלילית שנעשתה 72 שעות לפני האירוע, או תוך ביצוע בדיקות מהירות
דנה ירקצי
15 ביולי 2021
08:42
עודכן ב 13:13

ראש הממשלה נפתלי בנט נפגש היום (חמישי) עם בעלי אולמות האירועים על רקע העלייה בתחלואה והחשש מהגבלות נוספות. במשרד ראש הממשלה אומרים כי בימים הקרובים יעבדו על מתווה שייקרא "התו השמח" להפעלת אולמות אירועים בצורה מבוקרת.

בעלי אולמות אירועים שנכחו בפגישה אמרו שסיכמו על המשך הפעלת אולמות האירועים במתכונת זו, ויאפשרו לאורחים לא מחוסנים להגיע עם בדיקות שנערכו 72 שעות לפני האירוע, או בדיקות מהירות במקרה הצורך. אם תימשך העלייה בתחלואה הצדדים יבחנו מחדש את הסטטוס של התו.

בנט אמר לבעלי האולמות: "מטרתנו אינה למנוע חתונות ושמחות באולמות. זה הכי קל והכי מזיק, מכיוון שהחתונות יתקיימו בצורה פיראטית ללא בקרה. מטרתנו היא להגדיר כיצד כן לקיים אירועים בעידן המגפות, עם מינימום פגיעה בענף ומקסימום הגנה על אזרחי ישראל". עוד הוסיף ראש הממשלה כי "יש תחשה ש'הכל בסדר' אבל אם לא נפעל עכשיו - נצטרך לסגור את הכול". 

"התו השמח" הוא למעשה חלק מתוכנית שמגבש משרד הבריאות ל"תו ירוק מרוכך". לפי התוכנית, שעליה פורסם השבוע בחדשות הערב בכאן 11, הכניסה לאירועים המוניים תתאפשר למחוסנים ונבדקים בלבד, תושק אפליקציית ניטור למבודדים במקום צמיד אלקטרוני ותוגבר האכיפה של ההגבלות בארועים. 

משרד הבריאות עדכן הבוקר שאתמול אובחנו 765 נדבקים חדשים בקורונה. זה היום השלישי שמספר המאובחנים חוצה את ה-700. מספר החולים שמצבם קשה הוא 54, מהם 16 מונשמים. 

פרופ' בליצר: אם יותר אנשים יקפידו על הבידוד - נרוויח מההחלטה לקצרו

ראש קבינט המומחים לקורונה, פרופ' רן בליצר התייחס הבוקר בכאן רשת ב להתמודדות עם התפרצות זן הדלתא. בריאיון לרן בנימיני בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב אמר בליצר כי "סגר זה הרע מכל העולמות, זה משהו שמזיק לבריאות הציבור בצורה הכי נרחבת. מדובר בצעד שאפשר לקחת כשכל האופציות האחרות גרועות הרבה יותר, ואני מקווה שלא נגיע לזה". 

האזינו לריאיון עם פרופ' בליצר

הוא התייחס לקיצור תקופת הבידוד לשבוע והוסיף: "אם יותר אנשים יבצעו בדיקה ביום השביעי ויקפידו על הבידוד – נצא נשכרים מההחלטה. אם יראו בקרוב שזה לא מתאזן כמו שצריך, דברים יכולים להשתנות". 

השר לביטחון הפנים עמר בר לב הכריז על מינויו תא"ל במיל' עמוס בן-אברהם לפרויקטור אכיפת הקורונה. בן-אברהם יתאם בין שוטרי משטרת ישראל, מרכז השלטון המקומי שיפעיל כ-1,600 פקחים ברשויות עירוניות ומקומיות, משרד הבריאות וראשות שדות התעופה כדי לשפר את האכיפה. 

אתמול פורסם בחדשות הערב כי נתונים ראשוניים של משרד הבריאות מצביעים על יעילות של החיסונים בהורדת תחלואה קשה בקורונה. מנתוני מחקר של משרד הבריאות, עולה כי יש ירידה בשיעור חולי הקורונה שמצבם הקשה ביחס לשנה שעברה.

ההשוואה נעשתה בין נתוני שיעור התחלואה בקרב בני 40+ בחודשי יוני 2020 ו-2021. ביוני בשנה שעברה שיעור החולים שמצבם קשה עמד על 5.9%. זאת לעומת 3.4% בחודש יוני השנה – ירידה של כמעט מחצית. ועדיין, צריך לחכות גם לנתונים מחודש יולי כדי לבדוק אם מדובר במגמה, ולזכור שמדובר באוכלוסיות אחרות שנחשפו להדבקה (השנה יש יותר מחוסנים בקרב האוכלוסיה).  

בהכנת הידיעה השתתפו דנה ירקצי, עמיחי שטיין וקטי דור