קניות במרכול, ארכיון
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

כנגד יוקר המחיה: בממשלה מקדמים רפורמה להקלה בייבוא

משרדי האוצר והכלכלה מקדמים רפורמה לפתיחת המשק לייבוא במטרה להפחית את יוקר המחיה. בין הצעדים: היתר לייבוא מוצרים שעומדים בתקן אמריקני או אירופי, הקלה בייבוא מקביל ושינוי שיטת התקינה • הזינוק במחירי הדירות צפוי להימשך. חוק ההסדרים ינסה לבלום את המגמה
ליאל קייזר
15 ביולי 2021
16:00
עודכן ב 23:16

משרדי האוצר והכלכלה מקדמים רפורמה לפתיחת המשק לייבוא במטרה להפחית את יוקר המחיה. בין ההקלות ברגולציה שיכללו ברפורמה: בדיקות מוצרים מיובאים באופן מדגמי אחרי ששווקו, הקלה ביבוא מקביל וקבלת מוצרים שעמדו בתקני האיחוד האירופי וארצות הברית. 

במסגרת המהלך שיקודם בחוק ההסדרים שיובא בתקציב הקרוב, ישונו כללי הייבוא לישראל כך שיבוטל סטנדרט התקינה הישראלי הייחודי שמסרבל את הייבוא, היבואנים לישראל יוכלו להצהיר שהם עומדים בדרישות הייבוא והמוצרים המיובאים ייבדקו באופן מדגמי בשווקים ולא במכון התקנים קודם לייבוא שלהם - דבר שיקצר את הליך הייבוא ויורד דרמטית את עלותו באופן שיתגלגל לצרכנים.

בנוסף ייפתח מסלול ייבוא חדש שבמסגרתו יבואנים יוכלו לייבא לישראל מוצרים שעומדים בתקן שחל באיחוד האירופי או בארצות הברית, ללא צורך בבדיקה ייחודית בישראל. הרפורמה תפתח את השוק גם לייבוא מקביל, באופן שיבואנים ישראלים יוכלו להראות בדיקות מעבדה שמעידות שהמוצר שאותו הם מייבאים במקביל זהה למוצר שמייבא לישראל יבואן בלעדי.

הרפורמה תחול כמעט על כל המוצרים המיובאים לישראל ובכלל זה מוצרי חשמל, תמרוקים, וחלק ממוצרי המזון שאינם מוגדרים רגישים, היא לא תכלול ירקות, פירות ותוצרת חקלאית. במשרד האוצר מעריכים כי יישום הרפורמה שאמור להתחיל ביוני 2022, חצי שנה לאחר המועד המשוער לאישור התקציב, יחסוך למשק הישראלי כ-5 מיליארד שקלים בשנה.

הזינוק במחירי הדירות לא אמור להפתיע אף אחד - והוא צפוי להימשך

בחודשיים האחרונים נשברו שיאי לקיחת המשכנתאות של כל הזמנים בזה אחר זה. בחודש שעבר הישראלים לקחו משכנתאות בסכום כולל של כמעט 12 מיליארד שקלים. רכישת הדירות החדשות בחודש מאי האחרון שברה שיא של 11 שנים. במצב הזה, כשהביקוש גבוה כל כך וההיצע מוגבל - רק מתבקש שהמחירים יעלו.

מחירי הדירות קפצו באפריל-מאי ב-0.7% ביחס למארס-אפריל. לפי המדד שפרסמה היום הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, עליות המחירים היו גורפות כמעט בכל רחבי הארץ - במחוז הצפון ב-1.4%; בתל אביב ב-1.3% ; בחיפה ב-1.2%; במחוז הדרום 0.9% ובירושלים ב0.1%, רק במחוז המרכז המחירים נותרו ללא שינוי. בסך הכל, המחירים זינקו בתוך שנה ב-7.2%.

בלימת הזינוק הזה במחירים היא אחד האתגרים הגדולים שעומדים בפני ממשלת בנט-לפיד, אחרי שהנושא הוזנח בשנתיים של קיפאון פוליטי וטיפול בקורונה. חוק ההסדרים שאמור לעבור בתוך 114 ימים במסגרת התקציב הקרוב כולל כמה רפורמות שהמטרה שלהן להגדיל את היצע הדירות, אבל גם אם התקציב יעבור, עדיין ייקח עוד לא מעט זמן עד שהיצע הדירות ידביק את הביקוש ונראה אולי את המחירים נעצרים.