יפעת תומר ירושלמי
צילום: דובר צה"ל

תא"ל יפעת תומר-ירושלמי מונתה לפרקליטה הצבאית הראשית

תומר-ירושלמי היא האישה השנייה בדרגת אלוף בתולדות צה"ל. שר הביטחון גנץ: "בטוח שהיא לא תהיה האחרונה. מדובר באישה פורצת דרך שקידמה רפורמות חשובות למען נשות הקבע" • כיום היא מכהנת כיועצת הרמטכ"ל לענייני מגדר • החלוצה לעלות לדרגת אלופה הייתה אורנה ברביבאי, שמונתה ב-2011 לראש אגף כוח האדם
איתי בלומנטל
15 ביולי 2021
16:53

שר הביטחון גנץ החליט למנות את תא"ל יפעת תומר-ירושלמי לפרקליטה הצבאית הראשית בצה"ל, שתהיה גם האלופה השנייה בתולדות צבא הגנה לישראל - כך פורסם היום (חמישי).

ההחלטה נעשתה בהמלצת הרמטכ"ל אביב כוכבי ובהתייעצות עם היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט. השר גנץ שיבח את תומר-ירושלמי ואמר כי היא "משפטנית מעולה, בעלת ניסיון ורקע נרחב בכלל התחומים של עשיית הפרקליטות הצבאית". 

עוד ציין גנץ כי תא"ל תומר-ירושלמי היא "אישה פורצת דרך, שקידמה בתפקידה הנוכחי רפורמות חשובות למען נשות הקבע, שמלווה את שילוב הנשים בתפקידי מפתח בצה"ל, ואת הטיפול בהטרדות מיניות". לבסוף הוסיף: "כשר הביטחון, אני גאה למנות אותה לאישה השנייה בדרגת אלוף בצה"ל, ואני בטוח שהיא לא תהיה האחרונה".

יו"ר נעמת, חגית פאר, בירכה על המינוי ואמרה כי הגיע הזמן לאלופה נוספת בצה"ל. "הגיע הזמן ששילובן של נשים בתפקידים הבכירים ביותר בצה"ל ומחוצה לו יהיה עניין שבשגרה. זהו מסר חשוב לכל הנשים בישראל - ששום תקרת זכוכית לא תוכל לעצור את השינוי שכבר קורה הלכה למעשה", הוסיפה.

בשורה נוספת סביב שילוב נשים בצה"ל הגיעה באוגוסט לפני שנה, אז הורה הרמטכ"ל כוכבי להקים צוות לבחינת שילוב נשים בתפקידי לחימה. הצעד הגיע בעקבות עתירתן של שתי נשים שביקשו להרחיב את תפקידי הלחימה בצה"ל בהן משולבות נשים.

עם מינויה לפרקליטה הצבאית הראשית בצה"ל, תועלה תומר-ירושלמי לדרגת אלוף, ותחליף את הפרקליט הצבאי הראשי המכהן אלוף שרון אפק, המסיים קרוב ל-6 שנים בתפקיד. כיום היא מכהנת כיועצת הרמטכ"ל לענייני מגדר, וכיהנה בעבר בתפקיד ראש מחלקת ייעוץ וחקיקה בפרקליטות הצבאית, וכשופטת צבאית וסגנית נשיאה בבית הדין הצבאי ביפו. 

החלוצה להעלות לדרגת אלוף בצה"ל הייתה אורנה ברביבאי, שמונתה בשנת 2011 לראש אגף כוח האדם.