לפיד, ארכיון
צילום: אבשלום ששוני, פלאש90

הפוסט של יאיר לפיד על אנטישמיות שעורר סערה

שר החוץ פרסם קטע מדברים שנשא בכנס הפורום הגלובלי למלחמה באנטישמיות, בהם השווה בין שנאת יהודים לשנאות אחרות. יו"ר הליכוד נתניהו הגיב: "אמירה שערורייתית". לפיד תקף מנגד: "השנאה מעבירה אנשים על דעתם"
מערכת כאן חדשות
15 ביולי 2021
21:21

הפוסט - והסערה: שר החוץ יאיר לפיד נשא דברים היום (חמישי) במסגרת הכינוס השביעי של הפורום הגלובלי למאבק באנטישמיות. פוסט שהעלה לדף הפייסבוק שלו, ובו ציטוט מהדברים, עורר סערה ברשת, הביא לתגובה של ראש האופוזיציה ולפוסט נוסף של לפיד בו הוא מגיב לתוקפים. 

בדבריו, לפיד קשר בין האנטשימיות לגילויי גזענות רבים לאורך ההיסטוריה - כמו סחר עבדים, טרור אסלאמי, רציחות עמים באפריקה ואלימות נגד קהילת הלהט"ב. "האנטישמים הם כל מי שרודף אנשים לא בגלל מה שהם עשו, אלא בגלל מה שהם. בגלל איך שהם נולדו", כתב. 

"אנחנו צריכים להגיד להם שהאנטישמיות לעולם לא תעצור ביהודים בלבד. היא תמיד תמשיך הלאה. המאבק אינו בין אנטישמים ויהודים, המאבק הוא בין אנטישמים וכל מי שמאמין בערכים כמו שוויון, וצדק ואהבת האדם", כתב לפיד. 

יו"ר האופוזיציה בנימין נתניהו, כמו חברים רבים מסיעתו, גינה את דברי לפיד. "זו אמירה שערורייתית וחסרת אחריות שמעוותת את ההיסטוריה ומרוקנת את מושג האנטישמיות מכל תוכן. אם כל אלימות נוראה היא אנטישמיות אז כולם אנטישמים וממילא אין אנטישמיות", כתב נתניהו. "האמירה של לפיד מגמדת את הייחודיות של שנאת היהודים בהיסטוריה ואת גודל הטרגדיה של השואה שהשמידה שליש מבני עמנו".

לאור ריבוי התגובות השליליות לנאומו, כתב לפיד פוסט נוסף, ובו טען שהרשת הוצפה "בקטעים מקוצצים ונטולי הקשר מתוך הנאום". לפיד טען כי "מתברר שלא רק את החברה הישראלית האנשים האלה מנסים להרוס, בשביל ניגוח פוליטי הם מוכנים לעזור אפילו לאנטישמים", וצירף את התוכן המלא של נאומו. 

בין המגיבים לדברי לפיד היה ח"כ מיקי זוהר, שכתב "זילות המושג אנטישמיות תעלה לנו ביוקר בעתיד". ח"כ גלית דיסטל אטבריאן כתבה "טקסט האנטישמים המרושל והמביך של לפיד לא מצחיק בכלל. כלומר הוא מצחיק אבל דווקא בגלל זה הוא מדאיג וחמור". 

מנגד, כתב ח"כ יאיר גולן: "לפיד קרא ליצירת חברה בלי גזענות, שנאה ולהט"בופוביה. האנטישמיות אכן ייחודית לנו, אבל היא גם גזענות. ומה הפלא שסמוטריץ', בן גביר וקרעי הכהניסטים הגזענים תוקפים אותו".