-
צילום: אי-פי

לא רק 24 שעות בידוד: כל מה שצריך לדעת לפני שטסים לחו"ל

החל מהיום כל החוזרים לארץ יחויבו להישאר יממה בבידוד, עד לקבלת תוצאת בדיקת קורונה. מבולבלים מכל הטפסים והתקנות? ריכזנו לכם את כל המידע הדרוש לפני טיסה לחו"ל
יואב זהבי
15 ביולי 2021
23:32

אחת השאלות המעסיקות את הישראלים בימים אלו, היא שאלת החופשה. בכל דפדוף באינסטגרם, או שיחה בפינת הקפה של העבודה, שומעים על חברים שעשו חיים בחו"ל. מצד שני, רבים מאיתנו חוששים מנסיעה במציאות הדינמית של הקורונה, במיוחד כשראש הממשלה ורבים אחרים ממליצים להימנע מכך. 

אם בכל זאת בחרתם לטוס, כדי שתשימו לב להנחייה הבאה - החל מהיום (שישי), כל אדם שנכנס לישראל, מחוסן או לא, חייב להיכנס לבידוד של 24 שעות - עד שיקבל את תוצאת בדיקת הקורונה שביצע עם כניסתו לארץ, בנמל התעופה בן גוריון. אם חלפו 24 שעות וטרם קיבלתם את תוצאות הבדיקה - תוכלו לצאת מבידוד גם כן.

זהו החידוש האחרון בתקנות הרבות המסדירות את עולם התעופה, אך הן מצטרפות כבר לערימה של חוקים ונהלים שכדאי שתכירו לפני החופשה שלכם - טפסים, הצהרות ובדיקות קורונה מרובות (ויקרות). אז מה בדיוק צריך?

ראשית, לפני הטיסה עליכם לבדוק האם דרושה לכם בדיקות קורונה לפני היציאה מהארץ. יש מדינות כמו קפריסין ויוון שלא דורשות ממחוסנים לבצע בדיקה לפני שתעלו למטוס מישראל. בריטניה, פורטוגל ותאילנד דורשות בדיקה, ובחלקן תצטרכו לעבור בדיקה נוספת בתשלום אחרי הנחיתה. לתאילנד אגב הכניסה ללא מחוסנים אסורה, אלא אם מדובר בילדים עד גיל 6. ומה באמת עם ילדים? ברוב המדינות הירוקות ילדים בני 10 או 12 ומטה לא מחויבים בבדיקה. 

24 שעות לפני הטיסה עליכם להיכנס לאתר משרד הבריאות ולמלא טופס הצהרת נוסע יוצא מישראל. זהו טופס מקוון, פשוט יחסית, בו תתבקשו למלא פרטים אישיים ופרטים על הטיסה, ולהצהיר שאתם לא חליתם בזמן האחרון או שהיתם ליד חולה מאומת. כל ישראלי מעל גיל 16 מחויב בו. 

מדינות רבות בעולם ידרשו מכם למלא טופס ממוחשב לפני שתגיעו אליהן. קפריסיןבריטניה ויוון למשל, יבקשו מכם לפתוח חשבון באתר מטעמן, בו תידרשו להזין את פרטי החיסון שלכם ואת כתובת המלון. בסוף התהליך תקבלו טופס אותו תצטרכו להדפיס ולהציג בביקורת הדרכונים. 

אוקיי. ביליתם, נהניתם, זמן להתכונן לחזרה הביתה. לפני החזרה לישראל חובה לבצע בדיקת קורונה בטווח של 72 שעות לפני ההמראה. יש בתי מלון באתרים מרכזיים ביוון, קפריסין ומדינות אחרות שמציעים לאורחים שירות בדיקת קורונה במלון בתשלום. שווה להיכנס לאתר של המלון או לשלוח מייל, ולשאול אם זה אפשרי. לחלופין, עם ההגעה, לשאול על כך בדלפק הקבלה.

24 שעות לפני החזרה לארץ, תידרשו להיכנס לאתר משרד הבריאות שוב פעם, הפעם כדי למלא טופס נוסע נכנס. מדובר בטופס חכם, שלפי הנתונים שאתם מזינים בו, קובע אם עליכם להיכנס לבידוד או לא. לכן שימו לב שהזנתם את כל הפרטים באופן מדויק

אחרי מילוי הטופס, תופנו לאתר של חברת פמי פרימיום, מפעילת בדיקות הקורונה בנתב"ג, שם תוכלו לשלם מראש על הבדיקה אותה אתם מחויבים לבצע בכניסה לישראל. אם לא תשלמו מראש, גם תחויבו יותר (80 במקום 100 שקלים) וגם תבזבזו זמן נוסף בשדה התעופה.