מתחם בדיקות קורונה
צילום: פלאש 90

בתום דיון על התפשטות זן הדלתא: הבדיקות הביתיות בדרך, היערכות לאכיפה מוגברת ולפתיחת שנת הלימודים

הבכירים סיכמו גם על היערכות מראש לחגי תשרי, כולל הנסיעות לאומן, והמשך בחינת המדיניות בנתב"ג. בנט: "החיסונים לבדם לא מספיקים" • מיום שישי הבא: בריטניה, קפריסין, טורקיה וגיאורגיה יוכנסו למדינות המחייבות בידוד בחזרה לארץ. משרד הבריאות יבחן אם להקשיח את הקריטריונים • אתמול אובחנו 855 נדבקים חדשים. 52 חולים במצב קשה • דיווח: ה-FDA צפוי לאשר בחורף חיסון ילדים בני 12 ומטה
גילי כהן ועמיחי שטיין
16 ביולי 2021
04:10
עודכן ב 16:59

בתום דיון של ראש הממשלה נפתלי בנט עם בכירים סביב התפשטות זן הדלתא, הוחלט לקדם שורת צעדים בהם הכנסת בדיקות קורונה ביתיות לשוק הישראלי, אכיפה מוגברת של "התו השמח" לאירועים והארכת תקנים במערכת הבריאות עד אישור התקציב.

כמו כן, הוחלט להקים צוות משותף למשרדי הבריאות והתחבורה שייבחן את המשך המדיניות בנתב"ג, ולהיערך מראש לחגי תשרי - כולל הנסיעות לאומן - ולפתיחת שנת הלימודים.

את הדיון יזם ראש הממשלה בהשתתפות שרים וגורמי מקצוע ממשרדי הבריאות, הביטחון, ביטחון הפנים, האוצר, התחבורה והכלכלה. בפתח הדיון אמר בנט: "אנחנו נפגשים כדי לתכנן ביחד הפעולות לקראת השבוע הבא. המטרה שלנו היא לקיים חיי שיגרה מותאמים לקורונה. החיסונים מועילים כנגד הנגיף, ולכן אנו דואגים לרציפות חיסונים ולמלאי הנדרש. אך החיסונים לבדם אינם מספיקים". 

ראש הממשלה ציין כי חל זינוק בהתפשטות זן הדלתא ברחבי העולם, כולל במדינות מחוסנות כמו אנגליה, ארצות הברית - וגם ישראל. "כרגע יש דעה הולכת ומתרחבת שיכולת ההגנה של החיסונים הקיימים נגד הדלתא היא חלשה יותר ממה שקיווינו", הוסיף.

אחר כך הציג בנט את התפיסה הכוללת של הממשלה להתמודדות עם הנגיף - רצף במלאי חיסונים והגברת מאמצי החיסון לצד בדיקה של מתן בוסטר שלישי, יצירת כללי קורונה לשגרה לאורך זמן וחיבור לשטח ולצרכי הסקטורים השונים.

מה קורה עם חו"ל? המדינות האסורות לביקור ואלה המחייבות בידוד 

מוקדם יותר היום הודיע משרד הבריאות כי מיום שישי הבא - בריטניה, קפריסין, טורקיה, גיאורגיה ומדינות נוספות יוכנסו למדינות המחייבות בידוד בחזרה לארץ. ספרד וקירגיסטן יצטרפו לרשימת המדינות בסיכון מירבי, כלומר המדינות האסורות. ברשימה הקיימת נמצאות ארגנטינה, ברזיל, דרום אפריקה, הודו, מקסיקו, רוסיה, בלרוס ואוזבקיסטן. במשרד הבריאות יבחנו אם להרחיב את הקריטריונים, כך שיהיו עוד מדינות אדומות - או להישאר במצב הקיים. 

הבוקר עדכן משרד הבריאות כי אתמול אובחנו 855 נדבקים חדשים בקורונה, ו-1.52% מהבדיקות שנערכו היו חיוביות. מספר המתים מהנגיף מפרוץ המגיפה עלה ל-6,443 ומספר החולים במצב קשה עומד על 52, מהם 17 מונשמים. 

ביום רביעי הקרוב ייכנס לתוקף, בכפוף לאישור הממשלה, מתווה התו הירוק המרוכך שקיבל את השם הקריאייטיבי "התו השמח". לפי המתווה, כניסה לאירועים עם סיכויי הדבקה גבוהים תתאפשר רק למחוסנים, מחלימים ומי שיציג בדיקה שלילית. מדובר באירועים במקומות סגורים עם יותר ממאה משתתפים, ושכוללים אכילה ושתייה - כמו חתונות, הופעות בעמידה, מסיבות וכנסים שונים.

בחורף הקרוב: ה-FDA צפוי לאשר חיסון ילדים בני 12 ומטה

מנהל המזון והתרופות של ארצות הברית (FDA) צפוי להעניק במהלך חודשי החורף אישור חירום לחיסון ילדים מתחת לגיל 12. מקור במנהל אמר הלילה (שישי) לרשת NBC האמריקנית שנדרש זמן מעקב של שישה חודשים לניסויים בחיסונים בילדים. יצרניות החיסונים פייזר ומודרנה כבר נמצאות בעיצומם של הניסויים וצפויות להציג את ממצאיהן בחודשים הקרובים.

השבוע פורסם כי הצוות לטיפול במגפות בישראל ימליץ למשרד הבריאות לחסן באופן חריג ילדים בני פחות מ-12 בהליך אישור פרטני לסובלים ממחלות רקע קשות. בשבוע שעבר, פייזר הודיעה כי בכוונתה לבקש אישור חירום מה-FDA האמריקני למתן מנת חיסון שלישית מהחיסון לקורונה שפיתחה, בהתבסס על נתונים מוקדמים לפיהם תשפר משמעותית את ההגנה מפני הנגיף - כך אמר ראש מחלקת המחקר בחברה מיקאל דולסטן, בריאיון לסוכנות הידיעות אי-פי.

פייזר צפויה לבקש להעניק את מנת החיסון השלישית בין חצי שנה לשמונה חודשים לאחר קבלת שתי מנות החיסון הראשונות. עוד עולה מנתוני המחקר שעשתה בנושא, כי המנה השלישית תגביר את רמת הנוגדנים פי 5-10 מהרמה שמעניקות מנות החיסון הראשונות. 

ב-FDA וב-CDC האמריקנים הגיבו להודעת פייזר ואמרו כי מי שחוסן בשתי מנות לא יידרש לקבל חיסון נוסף נכון לעכשיו, אך כי הן מוכנות למהלך שכזה אם וכאשר יוכח מדעית כי הוא נדרש.

בהכנת הידיעה השתתף נתן גוטמן