-
צילום: פלאש 90

משרד הבריאות יבקש לחייב בבידוד את החוזרים מיוון

אתמול הגיעו תשעה חולי קורונה מאומתים בטיסות ישירות מהאי. בשבוע הבא צפויות יותר מ-230 טיסות בין ישראל ליוון בשני הכיוונים • במשרד לביטחון הפנים בוחנים: במקום אזיקים אלקטרוניים - תוכנה שתאכן את מיקומם של מבודדים
שרון עידן ויערה שפירא
16 ביולי 2021
20:18

הממשלה צפויה להמליץ על העברת יוון לרשימת המדינות שהחזרה מהן מחייבת כניסה לבידוד מלא – כך פורסם הערב (שישי) במהדורת "השבוע" בכאן 11. אם ההחלטה תתקבל, היא תכלול את יוון היבשתית והאיים. אתמול הגיעו תשעה חולי קורונה מאומתים בטיסות ישירות מהאי. בשבוע הבא צפויות יותר מ-230 טיסות בין ישראל ליוון בשני הכיוונים.

נוסף לכך, בקרוב 15 המדינות שיצאה לגביהן אזהרת מסע של משרד הבריאות (כולל אנגליה, קפריסין וטורקיה) יצטרפו לרשימת המדינות בסיכון מירבי – ויידרש אישור של ועדת חריגים כדי לטוס אליהן. למפרי הנחייה זו צפוי קנס של 5,000 שקלים. 

מוקדם יותר היום הודיע משרד הבריאות כי מיום שישי הבא - בריטניה, קפריסין, טורקיה, גיאורגיה ומדינות נוספות יוכנסו למדינות המחייבות בידוד בחזרה לארץ. ספרד וקירגיסטן יצטרפו לרשימת המדינות בסיכון מירבי.

ברשימת המדינות שהטיסה אליהן נאסרה, אלא באישור, נמצאות ארגנטינה, ברזיל, דרום אפריקה, הודו, מקסיקו, רוסיה, בלרוס ואוזבקיסטן. במשרד הבריאות יבחנו אם להרחיב את הקריטריונים, כך שיהיו עוד מדינות אדומות - או להישאר במצב הקיים.

היום אחר הצהריים הסתיים דיון בקריה שכינס ראש הממשלה נפתלי בנט עם בכירים במערכת הבריאות, על התפשטות זן דלתא. ההחלטות המרכזיות התקבלו בישיבה: הגברת האכיפה; פתיחת שוק הבדיקות העצמיות לקורונה, כשבהמשך צפויים להיות אזורים שבהם הבדיקות ינתנו בחינם; הוספת מדינות נוספות לרשימה של היעדים האסורים לטיסה; הצגת תוכנית לפתיחת מערכת החינוך לפי רמות התחלואה כבר בשבוע הבא. 

האם זה הפתרון החלופי לצמיד האלקטרוני? 

במשרד לבטחון הפנים רוצים להכניס בשבועות הקרובים לשימוש אמצעים טכנולוגיים שיסייעו באכיפת בידודי הבית. השר עמר בר לב בוחן בין השאר שימוש בתוכנה שתשלח אוטומטית הודעה בזמנים אקראיים למבודדים, שתבקש שילחצו על קישור שיאכן את המיקום שלהם ויפתח מצלמה בטלפון הנייד - שמולה יצטרך המבודד להציג תעודת זהות ואת פניו.

אם בתוך כרבע שעה המבודד לא ילחץ על הקישור, הוא יקבל הודעה נוספת שמזהירה כי ניידת תגיע אליו בעוד כמה דקות בהיעדר הזדהות. מערך הפקחים והשוטרים שיוקם יחובר לתוכנה, ויגיע לכתובות של מי שלא יזדהו באופן הזה. במשרד לביטחון הפנים לא מרוצים מהתוצאות של האיזוק אלקטרוני, על אף שהפיילוט הושלם, ומחפשים עוד פתרונות.

הבדיקות העצמיות המהירות לקורונה, שעל פתיחת השוק בעבורן הוחלט בדיון החירום של הממשלה - לא יוכלו בינתיים להיות מוצגות כאסמכתא, אך בשלב הבא ירצו להשתמש בהן גם כך. בדיקה אמורה לעלות בין 50-40 שקלים, ובהמשך יהיו מקומות שבהם ינתנו הבדיקות במימון המדינה, כמו מוסדות גריאטרים, ואולי גם בתי ספר בהמשך.