-

ח"כ סובה על גזר דין קירשנבאום: "אכזרי מדי"

התייחסות ראשונה של בכיר בישראל ביתנו לפרשה שמחה על אורך המאסר: "עצוב מאוד, שבע שנים התנהלה חקירה נגדה ובנוסף היא מקבלת גזר דין של עשר שנים" • ח"כ שרן השכל מתקווה חדשה על סירובה של רע"ם לתמוך בחוק הקנאביס: "מי שנפגע מרדיפת צרכני הקנאביס הם בוחריה של רע"ם"
הכול פוליטי
17 ביולי 2021
19:00
עודכן ב 20:11

הקואליציה החדשה עברה עוד שבוע קשה במיוחד עם מספר חוקים שהעלתה על הפרק ונפלו בגלל האופוזיציה הלוחמנית או בגלל  בעיות מבית. תמר זנדברג ממרצ, שרן השכל מתקווה חדשה, יבגני סובה מישראל ביתנו יתארחו הערב ב"הכול פוליטי" בכאן 11 וינסו להסביר איך הם מתכוונים להחזיק מעמד. גם ח"כ אבי דיכטר מהליכוד יגיע לאולפן כדי לספר על המתרחש מהצד של האופוזיציה. 

חברת הכנסת שרן השכל מתקווה חדשה התייחסה לנפילת חוק אי ההפללה למשתמשים בקנאביס השבוע בכנסת, בעקבות סירובה של רע"ם לתמוך בו, ואמרה, כי בכוונתה להביא לכך שהמפלגה תצביע בעד החוק. בהמשך אמרה השכל שלרע"ם אינטרס גדול בכך שהחוק יעבור, מכיוון שהוא יכול להטיב עם הבוחרים שלה: "יש מחקרים וסקרים שמדברים למשל על כך ש-33% מהמעצרים בגין השימוש בקנאביס הם בקרב האוכלוסייה הערבית. מי שנפגע מרדיפת צרכני הקנאביס הם הבוחרים שלהם".  עוד אמרה כי תמשיך בהידברות מול רע"ם סביב החוק אך הדגישה כי המפלגה לא תקבל דבר בתמורה לתמיכה בו. 

בנוגע להיעדר המשמעת הקואליציונית שהביאה למספר מבוכות בימים האחרונים, אמרה השכל: "ברור שהמכונה לא משומנת והגלגלים עוד חורקים, ואנחנו מתגבשים אט אט. בתוך כמה שבועות הקואליציה הזאת תדע לעבוד בשיתוף פעולה". בנוגע להתנהגות של רע"ם בקואליציה אמרה: "יהיו משמעויות קואליציוניות למי שמפר משמעת קואליציונית". 

ח"כ יבגני סובה, יו"ר סיעת ישראל ביתנו, השיב לשאלות סביב ההתמקדות של מפלגתו בחקיקה שקשורה לחרדים. על השאלה האם יסכימו שהחרדים ייכנסו לקואליציה אמר: "לא רוצה אותם בקואליציה. רוצה שהממשלה תתפקד ושתפתור את הסוגיות שבגלל ההתנהגות של העסקנים החרדים לא פתרנו".

בנוגע לתכנית ליברמן לקיצוץ סבסוד מעונות היום של ילדי אברכים אמר סובה: "לא רואה שום בעיה בזה שאנשים יעבדו 24 שעות בשבוע. אמרנו את זה לפני הבחירות - לא באנו להרכיב קואליציה כדי להמשיך את המדיניות של הקואליציה שבה הייתה שליטה מוחלטת של המפלגות החרדיות". בהמשך הוסיף: "אין שום רע בזה שאדם שעובד יקבל סבסוד, זה דבר שאמור להיות מובן מאליו". 

סובה התייחס בנוסף לעונשה של פאינה קירשנבאום שקיבלה השבוע גזר דין בן עשר שנים לאחר שהורשעה בשוחד: "חושב שזה עצוב. זה עניין אכזרי. שבע שנים התנהלה חקירה נגדה ובנוסף לשבע שנים היא מקבלת גזר דין עשר שנים". בנוגע לשאלה האם נעשה חשבון נפש בתוך המפלגה לאחר המקרה של קירשנבאום אמר: "במפלגה יש התנהלות שקופה והתנהלות נכונה ובטוח שהדבר הזה לא יחזור בשום צורה". 

ח"כ אבי דיכטר מהליכוד התייחס בריאיון לנפילת חוק האזרחות ואמר כי מפלגתו הצביעה נגד החוק בגלל שבנט הפך אותו להצבעת אמון בממשלה: "הארכת החוק הזו זוהמה על ידי הקואליציה כאשר בנט החליט ברגע האחרון להמיר את הצעת החוק בהצעת אמון בממשלה". דיכטר התייחס להמשך דרכו הפוליטית ואמר כי על אף שהוא רואה עצמו מועמד עתידי לראשות הליכוד והממשלה, עדיין לא החליט להודיע על ריצה רשמית: "אתמודד בעתיד על ראשות הליכוד והממשלה. כשמחליטים להתמודד זה מהלך אסטרטגי משמעותי, צריך לבנות אותו נכון"

ח"כ תמר זנדברג ממרצ התייחסה הערב לפרסום כאן חדשות על כוונתה של שרת החינוך שאשא ביטון שלא לסגור את בתי הספר גם אם תהיה עלייה נוספת בתחלואה. בריאיון עם יערה שפירא ב"הכול פוליטי" בכאן 11 מתחה ביקורת על התכנית ואמרה: "צריכים להקשיב לאנשי המקצוע ולהתבסס על נתונים וידע מחקרי כאשר מנסחים מדיניות". עוד קרא זנדברג לשרת החינוך לנקוט בכל המהלכים לאחר דיאלוג עם מערכת הבריאות ולאחר הקשבה לגורמי המקצוע.