חרדים
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

השנאה כלפי חרדים – החדשות הטובות

בהשוואה בין סקרים שנערכו בחודשים האחרונים עולה ששיעור השונאים הכללי של חרדים ירד. שיעור השונאים בקרב חילונים ירד גם כן. בקרב מסורתיים - צנח. בקרב דתיים - קרס. האם זה הגיוני לזהות שיפור מהיר כל כך בזמן קצר כל כך?
שמואל רוזנר, המדד
18 ביולי 2021
13:29

מדד השנאה של הארגון "פנימה", שצוטט היום (ראשון) בכלי תקשורת רבים, מתאר מצב מטריד. כרבע מהישראלים ציינו שהם "שונאים" חרדים. כמו שכתבנו בעבר, שנאה היא מילה קשה. גם מי ששונאים לא תמיד ישתמשו בה. לפעמים יאמרו שהם כועסים, או מנוכרים, ולא יגיעו עד שנאה, פשוט כי לא נעים. לא נעים להודות בשנאה. בכל זאת, רבע מהישראלים אומרים שהם שונאים חרדים. מה שמעלה את החשש שהנתון האמיתי גבוה יותר.

למה הם שונאים את החרדים? אנשי פנימה (הסקר נעשה עבורם על ידי מנו גבע) לא שאלו, ואם שאלו, לא פרסמו את התשובות. אבל הם הכתירו את שנאת הישראלים הלא חרדים לחרדים בתואר "שנאת חינם". זו כבר עמדה – לא עובדה. האם החרדים שנואים ל"חינם"? שאלה קשה. רוב השונאים מן הסתם ישיבו עליה בשלילה. בעיניהם, זו איננה שנאת חנם, אלא שנאה שיש לה הצדקות מסוגים שונים. לא מספיק שהרב שי פירון, הרוח שמאחורי הארגון זועק שזה "חינם". הוא צריך לשכנע שזה כך. אם לא ישכנע, הישראלים יוכלו להמשיך לשנוא ולהרגיש ששנאתם – זכותם. ששנאתם – נקמתם.

יש לכם אמון בגנץ כשר בטחון? במיכאלי כשרת תחבורה? בליברמן כשר אוצר? בואו והשיבו לסקר המדד

כמו שכתבנו כאן ביום שישי, יש הבדל גדול בין שנאה לבין שנאת חינם, שהולך לאיבוד בשיח הנפוץ של תשעה באב. שנאה היא רגש חשוב, בלתי נמנע, לעיתים קרובות גם נדרש. איש לא יטען ששנאתם של יהודים לרומאים שהחריבו את בית המקדש היא לחינם. השאלה היא מה עם שנאתם של יהודים ליהודים אחרים. האם היא תמיד שנאת חינם?

ניתן דוגמה לא אקטואלית, כדי להרחיק חשד שאנחנו מתכוונים למישהו – האם יהודים ששונאים יהודים שסייעו לרומאים להחריב את בית המקדש חוטאים בשנאת חינם? בימינו ראוי גם לשאול: האם שנאת כל ישראלי לישראלי היא שנאת חינם, או שמא אפשר להבין שנאות מסוימות, ואפילו להצדיק אותן?

האם שנאת כל ישראלי לישראלי היא שנאת חינם, או שמא אפשר להבין שנאות מסוימות, ואפילו להצדיק אותן?

כל אלה שאלות לא פשוטות, שניסיונות לטשטש אותן ב"מעגלי שיח" של תשעה באב לא יעלו יפה. עובדה – המעגלים יושבים, והישראלים ממשיכים לשנוא. המעגלים משוחחים, והמציאות חזקה מהם. בהקשר של החרדים, ארבעה מכל עשרה חילונים בישראל שונאים חרדים. תחושה קשה. אנשי "פנימה" בדקו גם כמה חרדים שונאים חילונים וגילו שלא מדובר ברגש הדדי: החילונים שונאים (38%), ומהחרדים רק מתי מעט (2%). או שאולי החילונים אומרים לסוקרים את האמת על מה שהם מרגישים, והחרדים קצת פחות. לא בגלל שהם אוהבים לשקר, אלא משום שקשה להם יותר להשתמש במילה חריפה כמו שנאה.

כך או כך, הסקר מספק צילום מצב – השנאה לחרדים נכון לחודש יולי. כמעט במקרה, נזכרנו שיש למה להשוות. כלומר, אפשר לנסות לבדוק האם מי ששונאים עכשיו שנאו גם קודם, ועד כמה. בדקנו, וגילינו דבר מעניין. השנאה אמנם נפוצה, אבל נדמה שהיא במגמת ירידה. והכרחי להוסיף הסתייגות: הסקרים שאנחנו משווים נעשו על ידי סוקרים שונים, והשאלות לא היו זהות לגמרי, כך שצריך להיזהר במסקנות נחרצות מדי. ובכל זאת, יש כאן משהו ששווה לפחות עיון וניסיון להסביר.

סקר אחד מחודש יולי וסקר אחר מחודש מרץ.

מה קרה למספרים? שיעור השונאים הכללי – ירד. שיעור השונאים בקרב חילונים – ירד. בקרב מסורתיים – צנח. בקרב דתיים – קרס. האם זה הגיוני לזהות שיפור מהיר כל כך בזמן קצר כל כך? הנה שני הסברים מדוע זה אולי הגיוני. האחד הוא הקורונה והשני הוא הבחירות. הסקר הקודם נערך בשולי הדרמה הגדולה של מגפת הקורונה, וכאשר ישראלים רבים עוד רותחים למראה תיעוד של חרדים מפרים הנחיות בבתי כנסת, בשדה התעופה, בבתי ספר. (לא ניכנס לשאלה האם הרתיחה הייתה מוצדקת – כעובדה, היא הייתה). הסקר הטרי נערך כאשר ישראל כבר בהיערכות לגל הבא, אבל עוד אין תחושה שהציבור החרדי מתנהל אחרת משאר הציבור ביחסו להנחיות הממשלה ומשרד הבריאות. הקורונה כמוקד של גחלי שנאה דעכה. לפחות עד לפעם הבאה.

בנוסף, הסקר הקודם נערך בעיצומה של מערכת בחירות רביעית. הסקר הטרי נערך כאשר הבחירות נגמרו, ולא רק שנגמרו – אלא שנגמרו בכך שהמפלגות החרדיות אינן חברות בקואליציה. זה מה שרוב הציבור רצה. זה מה שרוב הציבור קיבל. ומרגע שהחרדים בחוץ, הצורך לשנוא דועך. השנאה כלפי חרדים גוברת כשנדמה שהם החזקים הכופים את דעתם על רוב חסר אונים. השנאה כלפי חרדים יורדת כאשר הם חוזרים להיות חזקים כגודלם האמיתי. 10% מהציבור היהודי, עוד פחות מזה מכלל הציבור.

נסכם: הסקר החדש מטריד. ומצד שני, כאשר משווים אותו לקודם, הוא עשוי להיראות מעודד. השנאה לחרדים איננה קבועה, נטולת הקשר. זוהי שנאה – ואנחנו כמובן נגד שנאה – שיש לה הקשר, ויש לה הסבר, ויש לה לא רק לאן. לעלות אלא גם לאן לרדת. יהיה טוב אם תמשיך ותרד.