לונדון, 15.7.21
צילום: רויטרס

"יום החירות": כל הגבלות הקורונה באנגליה הוסרו

התחלואה ממשיכה לשבור שיאים עם עשרות אלפי מאומתים ביום, אבל במדינה הבריטים חוזרים לשגרה. הגבלות המרחק בוטלו, חובת עטיית המסכות תוסר, הפאבים יחזרו לפעול ותוסר הגבלת הקהל באירועים המוניים
בר שפר
19 ביולי 2021
07:44

התחלואה בבריטניה שוברת שיאים כשרק ביממה האחרונה אותרו בממלכה יותר מ-48 אלף מאומתים, אבל זה לא הפריע לראש הממשלה הבריטי בוריס ג'ונסון להודיע על הסרת כל הגבלות הקורונה באנגליה החל מהיום (ראשון) ולהחזיר לשגרה עשרות מיליונים, במה שמכונה במדינה "יום החירות" (freedom day). ההגבלות הוסרו רק באנגליה, ולא בשאר מדינות האי הבריטי - סקוטלנד, וויילס וצפון אירלנד. 

כולנו זוכרים את התמונות של עשרות האלפים שגדשו את רחובות לונדון ואת אצטדיון וומבלי לקראת גמר יורו 2020 שהתקיים בבירה הבריטית. מהיום אלה יהיו תמונות שבשגרה. הגבלת הקהל באצטדיוני הספורט, אולמות התרבות ובתיאטראות הוסרה, ומעכשיו המונים יוכלו לצפות בהופעות, הצגות תיאטרון ובמשחקי כדורגל ללא הגבלה. כמו כן, לראשונה מאז מרץ 2020, הפאבים ומועדוני הלילה יחזרו לעבוד במתכונת מלאה, כמו גם המסעדות. 

בתוך כך גם חובת עטיית המסיכות תוסר כמעט לגמרי, מלבד מספר מוסדות ובתחבורה הציבורית, ותישאר כהמלצה בלבד. הגבלת המרחק שעד כה עמדה על מטר אחד תבוטל כליל, חובת תעודת המתחסן במקומות הבילוי בוטלה, וגם ההגבלה על חתונות והלוויות הוסרה. 

למרות הסרת ההגבלות שתחזיר לשגרה את תושבי אנגליה, הנגיף עדיין חי וקיים במדינה. ביום שבת האחרון יותר מ-54 אלף נדבקים אותרו, הנתון הגבוה ביותר מאז ינואר. במקביל, ראש הממשלה ג'ונסון התמודד עם מיני שערורייה, כשלאחר שבא במגע עם חולה מאומת, הודיע כי לא ייכנס לבידוד וישתתף בפיילוט בדיקות קורונה יומיות שנערך במספר מוסדות באנגליה. לאחר הסערה סביב דבריו, חזר בו ראש הממשלה הבריטי, והודיע כי ייכנס לבידוד בן עשרה ימים.