חיסון בני נוער
צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90

פרופ' אש: סגירת נתב"ג - לא על הפרק כרגע

מנכ"ל משרד הבריאות בתדרוך: "מי שטס לחו"ל, מסתכן בהדבקה מיותרת. סגירת נתב"ג - לא על הפרק" • ראש הממשלה בישיבת הממשלה: "ההחלטות בקורונה - לא המלצות אלא חובה" • שר הבריאות בדיון בעניין התו הירוק: לא מתכוונים לסגור את נתב"ג, לא ננקוט צעדים שיפגעו בפעילות המשק, תיאסר הנסיעה למדינות נוספות • שרי הקבינט יידרשו לאשר את מתווה התו הירוק • אתמול אובחנו 829 מאומתים חדשים, 62 חולים במצב קשה
נוב ראובני, אורלי אלקלעי ומיכאל שמש
19 ביולי 2021
09:13
עודכן ב 17:15

התפשטות זן דלתא | מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' נחמן אש הזהיר היום (שני) שוב מטיסה לחו"ל ואמר, כי מי שיעשה זאת "מסכן את משפחתו בהדבקה מיותרת". בתדרוך אמר אש כי הורחבו המדינות שהחוזרים מהם נדרשים בבידוד בן שבעה ימים, וכי הרחבת הרשימה נבנחת בכל שבוע. עם זאת, אמר כי סגירת נתב"ג לא נמצאת על הפרק. בהמשך אמר: "אנחנו בדיונים מה לעשות עם התחלואה שנכנסת  מנתב"ג. הבידוד הוא האמצעי הטוב ביותר כרגע היום - שבעה ימי בידוד עם שתי בדיקות שליליות". 

בנוגע לשאלות סביב ירידת יעילות החיסון קרא אש להתחסן ואמר: "החיסון טוב ויעיל וקריטי להתמודדות עם המגפה". אש הוסיף להתייחס ליעילות החיסון ואמר, כי במשרד הבריאות עובדים על הנתונים העדכניים של זן הדלתא: "הוא עמיד יותר לחיסון אבל עדיין הוא יעיל לדלתא. החיסון מגן ב-90% ממחלה קשה של זן הדלתא".

בנוגע לעלייה לתחלואה אמר מנכ"ל משרד הבריאות כי קצב ההכפלה של המאומתים החדשים הוא בכל עשרה ימים, וכי בעוד שבועיים ישראל עלולה להגיע לכ-2,000 מאומתים ליום. באשר לתחלואה הקשה אמר אש כי 10% לערך יהיו חולים קשים וכי ההערכה שבעוד שבועיים יהיו כ-30 חולים קשים ליום. 

בהמשך אמר אש כי מתווה התו השמח ייכנס לתוקף ביום רביעי, אך המלצת משרד הבריאות היא הפעלה מחודשת של התו הירוק באופן מלא: "צריך להיות מוכנים שהתו הירוק ילווה אותנו הלאה". עוד הוסיף, כי האכיפה בעניין המסכות תוגבר: "זוהי אחריות אישית וחברתית". בנוגע למתווה הבדיקות הביתיות שצפויות להגיע לבתי המרקחת אמר כי גם מי שייצא חיובי בבדיקה המהירה, עדיין יצטרך לעשות בדיקת PCR כדי לאשר את האבחנה: "הביתיות פחות רגישות. הן לא מחליפות את ה-PCR". 

מוקדם יותר היום, אמר ראש הממשלה נפתלי בנט בפתח ישיבת הממשלה כי "החלטות הממשלה אינן המלצות, אלא חובה, מי שיפר - ישלם". בנט הוסיף כי המטרה המרכזית היא לפתוח את שנת הלימודים בצורה חלקה. משרד הבריאות עדכן כי אתמול אובחנו 829 מאומתים חדשים, 62 חולים במצב קשה.

שר הבריאות ניצן הורוביץ כינס הבוקר דיון בהשתתפות שרת הכלכלה אורנה ברביבאי, שר התרבות חילי טרופר, בכירי משרד הבריאות, נציגי האוצר ונציג המל"ל לדיון במתווה התו הירוק, שיוצג השבוע בקבינט הקורונה. בדיון הבהיר הורוביץ כי אין כוונה לסגור את נמל התעופה בן גוריון, והוסיף: "תיאסר הנסיעה למדינות נוספות".

החיסונים עושים את שלהם, אבל לא אצל כולנו | מה אומרים המספרים?

הורוביץ, בתיאום עם ראש הממשלה נפתלי בנט יבקש משרי קבינט הקורונה לאשר השבוע את המתווה עליו המליץ משרד הבריאות עוד בשבוע שעבר. לפי המתווה, תידרש הצגת תעודת מחוסן, תעודת מחלים או בדיקת קורונה שלילית באירועים עם יותר מ-100 בני אדם.

הורוביץ הסביר בפתח הדיון כי בשלב זה אין כוונה להגביל את מספר המשתתפים באירועים ולא לנקוט צעדים שיפגעו בפעילות המשק. שר הבריאות הוסיף שהתו הירוק דרוש כדי למנוע הגבלות שיפגעו במשק ובשגרת החיים בעתיד. 

בד בבד, הכנסת אישרה היום צו המרחיב את רשימת המדינות שהחוזרים מהן חייבים בבידוד. בתוך כך, יתווספו לרשימה: אוזבקיסטן, בלרוס, איחוד האמירויות, איי סיישל, אתיופיה, אקוודור, בוליביה, גואטמלה, הונדורס, זימבבואה, זמביה, נמיביה, פרגוואי, צ'ילה, קולומביה, קוסטה ריקה, קירגיסטן, ותוניסיה – חובת בידוד זו לא תחול על מי ששהה עד 12 שעות רק בשטח שדה התעופה של אותה המדינה. הפרת חובת הבידוד מהווה עבירה פלילית.