הר הבית, אתמול
צילום: ג'מאל עוואד, פלאש 90

חופש פולחן בהר הבית? סביבת בנט: "הכוונה הייתה לחופש ביקור"

אתמול, ט' באב, רה"מ הודיע כי חופש הפולחן בהר הבית יישמר. אם כי לפי הנחיות המשטרה, קיים איסור תפילת יהודים בהר הבית • ח"כ טיבי: "אי אפשר להשלים עם המצב שבו הצד הכובש כופה את רצונו"
מערכת כאן חדשות
19 ביולי 2021
09:21

אחרי שראש הממשלה נפתלי בנט קרא אתמול (ראשון), תשעה באב, לחופש פולחן בהר הבית - בסביבתו מסבירים: "אין שינוי בסטטוס קוו, הכוונה הייתה לחופש ביקור".

ראש הממשלה הודיע אתמול בתום הארכת מצב שקיים כי תימשך עלייה מסודרת של יהודים להר בתשעה באב. בנט הדגיש בהודעתו כי חופש הפולחן בהר הבית יישמר באופן מלא גם למוסלמים, המציינים בימים הקרובים את חג הקורבן. אם כי לפי הנחיות המשטרה, קיים איסור תפילת יהודים בהר הבית. לאחר מכן ראש הממשלה הוציא הודעה נוספת בערבית.

כ-1,700 יהודים עלו אתמול להר, בהם חברי הכנסת עמיחי שיקלי, שרן השכל, ויום טוב כלפון. במשך היום הושמעו גינויים ברחבי העולם הערבי, וגם בקרב הציבור הערבי בישראל, לעליית יהודים היום להר הבית, ועימותים התפתחו במקום.

יו"ר סיעת הרשימה המשותפת אחמד טיבי אמר הבוקר לכאן רשת ב כי מסגד אל־אקצא והרחבה סביבו הם מקום תפילה קדוש למוסלמים בלבד. "אני לא רוצה להתערב באמונות של אחרים, אבל יהודים מתפללים בבתי כנסת, נוצרים בכנסיות ומוסלמים במסגדים", אמר ח"כ טיבי בתוכנית "הבוקר הזה". הוא מתח ביקורת חריפה על התנהלותה של משטרת ירושלים ואמר כי אנשיה היכו אתמול באכזריות מתפללים מוסלמים והרחיקו אותם מן המסגד ומהרחבה כדי לאפשר ליהודים לעלות אל ההר. "אי אפשר להשלים עם המצב שבו הצד הכובש כופה את רצונו", אמר ח"כ טיבי.

אחריו עלה לשידור השר לשיתוף פעולה אזורי, עיסאווי פריג' ממרצ, שהתייחס לאמירת בנט. "מה שקרה אתמול זה ניסיון לחמם את המצב ולהביא להתנגשות דתית, בשביל מה?", אמר השר בריאיון לתוכנית "קלמן ליברמן". "זאת אמירה לא במקום. אני לא זוכר ראש ממשלה שאמר דבר כזה. אתה יודע שהמקום הזה נפיץ וזה יביא להתנגשות". לדבריו, "צריך לכבד את הסטטוס קוו שיהודים מתפללים בכותל והמוסלמים בהר הבית. מותר לבקר - תבקר. יכול להיות שהסטטוס קוו מפלה, אבל זה מה שמוסכם עם ירדן, הרשות הפלסטינית ועם כל העולם. מה שעשו אתמול שיקלי וחבריו זו התגרות, לא תפילה. כששני אנשים מתעמתים, שניהם נוקטים באלימות".

רע"ם והתנועה האסלאמית פרסמו אתמול הודעה ובה נטען שלמוסלמים זכות בלעדית על מסגד אל־אקצא. "אנו מטילים על מדינת ישראל את האחריות להשלכות החמורות ולהפרות אלו והמשכן, מה שעלול להוביל בסופו של דבר לדירדור המצב בירושלים ובאזור כולו", נכתב בהודעה. עוד הזהירו השתיים מ"מקריאת ההמנון הלאומי 'התקווה' ברחבות מסגד אל־אקצא".

לשכתו של יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו-מאזן, הזהירה מפני מה שכינתה "ההסלמה הישראלית המסוכנת" בהר. בהודעה מטעם הלשכה, נמסר כי ההפרות של המתנחלים מהוות איום מסוכן לביטחון וליציבות, וכי ממשלת ישראל נושאת באחריות לכך. בהודעה הודגש גם כי "ההתרסה הישראלית הולכת נגד הדרישות האמריקניות לשמור על הסטטוס קוו".