בקבוק תבערה בלוד
צילום: דוברות המשטרה

"לפגוע ולגרום למותם של הדיירים": 10 תושבי לוד הואשמו בזריקת בקבוקי תבערה לבניין של יהודים

האירוע התרחש בסוף חודש מאי האחרון, על רקע מבצע "שומר החומות" • שריפה פרצה בבניין והסבה נזק לשתי דירות. לא היו נפגעים בגוף
איתי שיקמן
19 ביולי 2021
10:53

כתבי אישום הוגשו היום (שני) לבית משפט המחוזי מרכז בלוד נגד 10 תושבי העיר בגין זריקת בקבוקי תבערה לעבר דירות של יהודים. האירוע התרחש בסוף חודש מאי האחרון, על רקע מבצע "שומר החומות". באירוע הושלכו חמישה בקבוקי תבערה שהיו קשורים יחד, ואלה הובילו לשריפה שפרצה בבניין והסבה נזק לשתי דירות. לא היו נפגעים בגוף. לפי כתב האישום, המטרה של הנאשמים הייתה "לפגוע ולגרום למותם של המתגוררים היהודים בבניין וכן להביא להתססת והסלמת המהומות בעיר". בנוסף, הוגשה בקשה למעצר עד תום ההליכים.

כתבי האישום מייחסים להם ריבוי עבירות של ניסיון לרצח בנסיבות מעשה טרור, סיוע לניסיון רצח בנסיבות מעשה טרור, קשירת קשר לעבור עבירת פשע שהיא מעשה טרור, הצתה בנסיבות של מעשה טרור, סיוע להצתה בנסיבות של מעשה טרור , היזק בזדון בנסיבות של מעשה טרור, פעולה או עסקה בנשק, בחומר מזיק או במתקן רגיש למטרות טרור, מתן אמצעים לביצוע מעשה טרור, הכנה לביצוע מעשה טרור, אי מניעת מעשה טרור, החזקת נשק, הפרעה לשוטר בנסיבות מחמירות, והתפרעות – כל אחד על פי חלקו.

עוד לפי כתב האישום, הפיגוע תוכנן בידי הנאשמים מבעוד מועד כששלושת האחים ג'אסר, ג'לאל ונסאר אבו זאיד, ייצרו את בקבוקי התבערה והחביאו אותם עד למועד ביצוע הפיגוע. בהמשך, חלק מהנאשמים ביצעו סיורים מוקדמים בזירת הפיגוע, חלקם הצטיידו בכלי עזר שונים דוגמת אופניים חשמליים ומכשירי קשר, חתכו גדר סמוכה במטרה לייצר לעצמם פתח מילוט מהמקום. 

לפי גורם בשב"כ, בשונה מההתפרעויות הספונטניות שאפיינו את תקופת "שומר החומות", פיגוע זה היה מתוכנן מראש במשך ימים ארוכים ומוש כשבוע לאחר ההפוגה באירועי האלימות בלוד. עוד נמסר, כי הפיגוע בוצע לאחר תכנון מקדים במאפייני תשתית של התארגנות טרור מקומית, תוך ביצוע סיורי שטח לצורך בחירת יעד מתאים ונתיב מילוט מהיר מהזירה. 

אליעזר לייאנס, שגר בצמוד לדירה אליה הושלכו בקבוקי התבערה אמר ביום שלאחר המקרה לכאן חדשות: "הם באו לפה באמצע הלילה במטרה לרצוח ילדים. זו שכונה דתית, של חב"ד. זה מטורף, חצי מהבניין עזבו והלכו, הם לא יעשו פה את השבת. לפחות בארבע קומות הראשונות עזבו הלילה. אנשים לא חלמו שנגיע לדבר כזה".