טוקיו 2020
צילום: רויטרס

4 ימים לאולימפיאדה: החשש מהדבקות לא עוצר את היפנים

חברת נבחרת ההתעמלות של ארצות הברית נדבקה בקורונה • היפנים בלחץ מהספורטאים ומהעיתונאים שמגיעים מרחבי העולם, אך נחושים לקיים אירוע שלא נראה כמותו | שליח כאן חדשות לטוקיו מדווח
יואב בורוביץ', שליח כאן חדשות לטוקיו
19 ביולי 2021
11:45
עודכן ב 12:44

ארבעה ימים לאולימפיאדה: היפנים בלחץ מהספורטאים ומהעיתונאים שמגיעים מרחבי העולם, אך נחושים לקיים אירוע שלא נראה כמותו. יואב בורוביץ', שליח כאן חדשות לטוקיו, מדווח ממרכז התקשורת על החששות והתקוות של המארגנים.


הבוקר, דובר מטעם הוועדה המארגנת אמר כי שיעור החיוביים לנגיף קורונה בקרב ספורטאים וגורמים אחרים, הקשורים לאולימפיאדה ומבקרים ביפן עומד על 0.1%. לדבריו, הכפר האולימפי הוא מקום בטוח לשוהיו. בתוך כך, סוכנות הידיעות היפנית "קיודו" מדווחת שחברת נבחרת ההתעמלות של ארצות הברית נמצאה חיובית לנגיף קורונה. לא נמסרו פרטים על אודות אותה ספורטאית, מלבד שהגילוי היה במחנה אימון של הנבחרת האמריקנית, לקראת המשחקים האולימפיים. גם הוועד האולימפי של צ'כיה מסר שאחד משחקני כדורעף חופים שלהם נמצא חיובי לקורונה.

האם צריך לקיים אולימפיאדה בימי קורונה?

אם זה היה תלוי בציבור, כנראה לא היינו מדברים על האולימפיאדה. מכון איפ-סוס שאל 20 אלף משתתפים מ-28 מדינות, האם צריך לקיים אולימפיאדה בימי קורונה? 57% אמרו שלא כדאי להתעקש, 43% חשבו שדווקא כן.

בהתפלגות לפי מדינות, נראה שהתומכות הגדולות בקיום אולימפיאדה הן טורקיה, סעודיה ורוסיה. ובתחתית הרשימה - שימו לב - יפן, מארחת המשחקים. היא המדינה השנייה בין הנבדקות בשיעור ההתנגדות - כמעט 80% מתנגדים לקיום המשחקים.

החששות של היפנים מובנים לגמרי, במיוחד כשהתחלואה במדינה שוב במגמת עלייה, ומצב החיסונים רחוק מלהיות אידיאלי. וכבר עכשיו, חמישה ימים לפני תחילת המשחקים – נראה שלחששות יש בסיס. מספר חולי הקורונה שהגיע לטוקיו כחלק מצוותי האולימפיאדה עומד על 55. שלושה, נמצאים בתוך הכפר האולימפי שאמור להיות נקי מקורונה.

אבל בכל זאת, כשזה מגיע לשאלה - אם יש טעם להשקיע באולימפיאדה? התשובה, באופן די גורף - היא כן. שני שלישים מהנשאלים בסקר השבוע אמרו שהממשלה צריכה להשקיע כדי לתמוך באתלטים שיוצאים להתחרות. ו-70% מאמינים שצריך לקדם את הספורטאים גם בתור לחיסונים.

בהכנת הידיעה השתתף איתמר מרגלית