איך תיפתח שנת הלימודים? שיעור המחוסנים יקבע | מה אומרים המספרים?

למרות הקריאות של ראש הממשלה ללכת להתחסן, מבצע החיסונים לא מגיע למספרים הדרושים. מעבר לסיכון האישי שטמון באי התחסנות - זה צפוי להשפיע באופן ישיר על ההגבלות הבאות שתטיל הממשלה
נוב ראובני
20 ביולי 2021
08:40

בישראל יש כ-5.7 מיליון בני 12 ומעלה שחוסנו לפחות במנה אחת. מה שאומר, שמבין כל הישראלים שיכולים להתחסן, בניכוי המחלימים, יש עוד 1,120,000 שטרם התחסנו. 236 אלף הם בני 50 ומעלה - זו כמובן הקבוצה שנמצאת בסיכון הגבוה ביותר; 445 אלף מהם – בני 20–49.

אבל בואו נדבר דווקא על קבוצות הגיל הצעירות יותר - התלמידים, בני הנוער שיכולים להתחסן. ב-21 ביוני יצא משרד הבריאות בהמלצה חד משמעית לחסן בני 15-12 שהביאה לעלייה מאוד יפה בשיעור ההתחסנות אצלם. בשיא היו יותר מ-17 אלף מתחסנים ביום.

עד שהגענו ל-10 ביולי. אז קרה דבר מעניין – בממשלה אמרו לציבור שאפשר יהיה לקבל מנות ראשונות רק עד לתאריך הזה, בגלל סוגיות של מלאי ותוקף. סוגיות שנפתרו ברגע האחרון ואיפשרו להמשיך להתחסן בלי בעיה. מאז גם שמענו עוד ועוד קריאות של ראש הממשלה, שר הבריאות ובכירי המשרד ללכת להתחסן - אבל כפי שאתם רואים - זה לא ממש מצליח. מתחסנים חדשים כמעט לא מגיעים אל מתחמי החיסון. ומעבר למשמעות הקלינית - והסיכון האישי שכנראה טמון באי התחסנות - יש גם משמעויות נרחבות יותר, של מדיניות וקבלת החלטות.

למה? כי בעוד שאצל תלמידי התיכון - קבוצות הגיל של 18-16 - שיעורי ההתחסנות וההחלמה עומדים על 80%, אצל בני 12 עד 15, תלמידי חטיבות הביניים - רק 43% התחסנו או החלימו. אז מה אומרים המספרים? שככל הנראה לשיעורי ההתחסנות הללו תהיה השפעה ישירה על האופן שבו תיפתח שנת הלימודים הבאה.