אולימפיאדה
-

למה צריך לקיים את האולימפיאדה השנה? בגלל הכסף

בלי קהל, עם חשש מהדבקות ונהלי קורונה מחמירים - למה בכל זאת התעקשו לקיים את התחרות? הסכומים והמספרים שמניעים את טוקיו 2020
יואב זהבי
19 ביולי 2021
22:42

המשחקים האולימפיים בטוקיו היו אמורים לסמל את ניצחון האדם על המגפה, אבל בלי קהל ועם הרבה בדיקות, האולימפיאדה הזאת תיראה יותר כמו הפסד. ולכן נשאלת השאלה – מי צריך את זה? אז אפשר לדבר על הספורטאים שהתאמנו שנים לרגע השיא שלהם ואפשר לדבר על יפן שכבר בנתה והכינה את כל מה שצריך, אבל התשובה הרבה יותר פשוטה - כסף.

הוועד האולימפי הבין-לאומי מרוויח את הכסף שלו מאירועים אולימפיים ובראשם אולימפיאדות החורף והקיץ. בשנים 2013 עד 2016 הגוף הזה הרוויח כ-5.7 מיליארד דולר - בעיקר מחסויות ומזכויות שידור. את החסות למשחקים נותנות חברות ענק שכולנו מכירים - קוקה קולה, אינטל, טויוטה, סמסונג, ויזה ועוד. הן שילמו בשנים האלה קצת יותר ממיליארד דולר, אבל זה כסף קטן.

הרווח הגדול באמת מגיע ממכירת זכויות השידור של המשחקים - יותר מארבעה מיליארד דולר, כך שלא היה סיכוי שהמשחקים יבוטלו. אם טוקיו הייתה מוכנה להסתכן ולהפר את החוזה שחתמה מול הוועד האולימפי הבין-לאומי, יש סיכוי טוב שזה היה עולה לה הון - הרי אם אין מה להראות, מישהו צריך לשלם את החשבון.