חמאס
צילום: מג'די פתחי, TPS

חמאס מנסה להדליק בשלט רחוק זירות נוספות נגד ישראל

מאז מבצע שומר החומות ארגון הטרור העזתי מנסה לשחזר בלבנון את ההצלחה מהשנים האחרונות בשטחי יהודה ושומרון • האתגר של ישראל הוא מצד אחד לא לאפשר ירי נוסף מלבנון, ומצד שני להימנע מתגובה שעלולה להוביל להסלמה מול חיזבאללה
רועי שרון, פרשנות
20 ביולי 2021
11:56

מאז מבצע שומר החומות חמאס מנסה לשחזר בלבנון את מה שהוא מנסה לעשות כבר שנים רבות בשטחי יהודה ושומרון: להדליק בשלט רחוק זירות טרור נוספות נגד ישראל. במערכת הביטחון מעריכים ששתי הרקטות שנורו הלילה מלבנון שוגרו על ידי ארגון פלסטיני שמזדהה עם חמאס.

בישראל מזהים בחודש האחרון שמנהיג חמאס סינוואר לוקה ב"שיגעון גדלות" בעקבות ההצלחה המסחררת שהוא מייחס לחמאס במבצע האחרון. למרות ההצלחות הטקטיות הרבות של צה״ל, סינוואר מתפאר ביכולת שלו להצית את מזרח ירושלים, ערביי ישראל, יהודה ושומרון, וכמובן הירי שבוצע מלבנון במהלך המבצע בעזה. על רקע זה, ייתכן שחמאס מנסה לשחזר את הפעלת שליחיו, לא רק במזרח ירושלים סביב הר הבית, אלא גם משטח לבנון.

בשומר החומות נמנע חיזבאללה מפעילות צבאית נגד ישראל והסתפק בהבלטת תמיכתו במאבק חמאס, בהפגנות על גדר הגבול כולל פגיעה במכשול. באחת ההתפרעויות חדר אחד המתפרעים לתוך שטח ישראל, ונהרג. לאחר התקרית החריגה התברר שמדובר בפעיל חיזבאללה. נסראללה החליט שלא לצרפו למשוואה המוכרת, שבדיוק היום לפני שנה זכתה לאתחול מחדש כשאחד מאנשי הארגון נהרג בתקיפה המיוחסת לישראל בסוריה.

ההנחה היא שירי רקטי לישראל מתבצע רק תוך עצימת עיניים של נסראללה

בישראל העריכו שזו עדות נוספת שחיזבאללה עדיין מורתע מעימות צבאי נרחב עם צה״ל, אבל ההנחה היא שירי רקטי לישראל יכול להתבצע רק תוך עצימת עיניים של נסראללה, אם לא באישור מפורש.

בשנת 2020 שב"כ סיכל בשטחי יהודה ושומרון - לפי הודעתו - 430 פיגועי ירי. הנהגת חמאס בעזה מנסה ללא הרף להוציא פיגועים בשטחים, מתוך העדפה לשמר את השקט ברצועה. טקטיקה זו מגובה גם בקריאות פומביות של בכירי חמאס בעזה, וגם בהפעלת תאי טרור מקומיים באיו"ש.

ירי הרקטות הלילה מלבנון הוא הצלחה נוספת של חמאס להפעיל גורמי טרור נגד ישראל, תוך שימור השקט בגבול עזה. האתגר שמונח כעת בפני ישראל הוא ניהוג זהיר ומדויק - מצד אחד לא לאפשר ירי מלבנון תחת הכיסוי של ״ירי סוררים״ או ״ארגונים פלסטיניים״, ומצד שני להימנע מתגובה שעלולה להוביל להסלמה מול חיזבאללה.