אלכס ויז'ניצר
צילום: משה שי, פלאש 90

שנתיים מאסר לאלכס ויז'ניצר, מנכ"ל החברה הממשלתית נתיבי ישראל לשעבר

לפני חודש הורשע ויז'ניצר בהסדר טיעון בבקשת שוחד. בית המשפט הטיל על ויז'ניצר גם קנס בגובה 850 אלף שקלים
אמוץ שפירא
20 ביולי 2021
14:09

שנתיים מאסר נגזרו היום (שלישי) על אלכס ויז'ניצר, מנכ"ל "החברה הממשלתית נתיבי ישראל" לשעבר, לאחר שהורשע בהסדר טיעון בבקשת שוחד. בית המשפט המחוזי בלוד הטיל על ויז'ניצר גם קנס בגובה 850 אלף שקלים. 

במסגרת הסדר הטיעון שנחתם בראשית החודש הודה והורשע ויז'ניצר, הנחשב למקורב לשר האוצר אביגדור ליברמן, בעבירת בקשת שוחד. על פי כתב האישום, בעת ששימש כמנכ"ל נתיבי ישראל (נת"י), פנה כמה פעמים ליואב סרנה, בעלי חברת אפשטיין, שלנת"י היו חוזים לניהול פרויקטים בשווי של עשרות מיליוני שקלים, ואמר לו כי הוא מצפה ממנו לתשלום עבור העבודות שאפשטיין מקבלת מנת"י. ויז'נצר אמר לסרנה כי הם "שותפים" וכי סרנה "חייב לו". עוד אמר ויז'ניצר לסרנה מספר פעמים כי אם לא יענה לדרישותיו הוא יביא לפגיעה בחברת אפשטיין.

בשנת 2010 ויז'ינצר הזמין את סרנה לפגישה בבית קפה בה נכח אדי זלינגר המקורב לויז'ניצר. בפגישה אמר ויז'ניצר לסרנה כי זו העת להסדיר את "חובו" ודרש להעביר אליו את כספי השוחד באמצעות זלינגר. בשל חששו של סרנה כי ויז'ניצר יביא לפגיעה ממשית בחברת אפשטיין, תאמו סרנה וזלינגר מנגנון להעברת 100 אלף שקלים לידיו של ויז'ניצר, וסרנה אף העביר שיק על סך זה לידיו של זלינגר. בסמוך לאחר מכן התחרט זלינגר והודיע כי הוא מסרב לקחת חלק במהלך.

מהמחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה נמסר: "העונש שגזר היום בית המשפט על ויז'ניצר משקף את החומרה הרבה המיוחסת כיום למעשיהם של עובדי ציבור בישראל הדורשים שוחד, זאת אף במקרים שהשוחד לא מגיע בסופו של דבר לידיהם. בעת קביעת העונש הביא בית המשפט את העובדה שויז'ינצר לקח אחריות על מעשיו, בחר להודות בכתב האישום ולא לנהל משפט, וכן את גילו הלא צעיר ומצבו הרפואי.

כתב האישום הוא חלק מפרשת 618, המכונה "פרשת נתיבי ישראל" - פרשת שחיתות רחבת היקף שנחקרה על ידי חוקרי להב 433 ובה הגישה המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה 13 כתבי אישום. הציר המרכזי של הפרשה סובב סביב עבירות שחיתות שבוצעו בחברה הממשלתית במשך כעשור, על ידי מנהלים ועובדים בה, וכן על ידי ספקים חיצוניים בהם מנהלי פרויקטים, קבלנים ונותני שירות אחרים. ויז'ניצר צפוי להתחיל את ריצוי עונשו בחודש אוקטובר הקרוב.

במסדרת הפרשה, המכונה גם פרשת ישראל ביתנו, נגזרו בשבוע שעבר עשר שנות מאסר על סגנית שר הפנים לשעבר פאינה קירשנבאום, שהורשעה בקבלת שוחד. בנוסף, נגזר עליה 12 חודשים על תנאי, קנס של 900 אלף שקלים וכן חילוט בגובה מיליון שקלים.