דוד ביטן

בעקבות חשיפת כאן חדשות: יו"ר הכנסת השעה את דוד ביטן מניהול ישיבות המליאה

ח"כ מיקי לוי יביא את מקרה הטעיית מזכירת הכנסת לוועדת האתיקה, שתבחן את התנהלות חברי הכנסת – "נעשה כאן מעשה חמור, לא נעבור עליו לסדר היום"
מיכאל שמש
20 ביולי 2021
19:54

חשיפת כאן חדשות: יו״ר הכנסת מיקי לוי השעה את חבר הכנסת דוד ביטן – סגן יו"ר הכנסת – מניהול ישיבות המליאה. זאת בעקבות הפרסום בכאן חדשות אתמול (שני) של תיעוד שמראה כיצד חברי כנסת מהאופוזיציה הטעו את מזכירת הכנסת, בעת הצבעה על הקמת ועדת חקירה למחדלי המשטרה בחברה הערבית. 

עוד מתכוון יו"ר הכנסת להביא את המקרה לבחינת ועדת האתיקה – שאמורה לקום בימים הקרובים – כדי שתדון בהתנהלות של חברי הכנסת דוד ביטן, בצלאל סמוטריץ' ויואב קיש. פנייה נוספת שיעשה היו"ר היא ליועץ המשפטי של הכנסת, שיבחן את ההתרחשות. חבר הכנסת לוי אמר בשיחות סגורות: "נעשה כאן מעשה חמור מאוד, לא נעבור עליו לסדר היום". 

בסוף השבוע האחרון נרשם באופוזיציה שיתוף פעולה מפתיע. הליכוד ואנשי הימין בגוש הצביעו בעד ההצעה של הרשימה המשותפת, להקמת ועדת חקירה למחדלי המשטרה בחברה הערבית. חבר הכנסת איתמר בן גביר מהציונות הדתית ניסה להתחמק מההצבעה - ולמרות שבסוף הצביע בעד, כפי שהוחלט מראש, חברי הכנסת סמוטריץ׳, ביטן וקיש הטעו את מזכירת הכנסת ירדנה מלר-הורביץ - וטענו שכלל לא הצביע, כשהכל הוקלט ותועד במצלמות הכנסת. 

מלר-הורביץ טענה בתוקף כי הצבעתו של בן גביר לא התקבלה והוא בעצם נרשם כמי שאינו נוכח. לעומתה טען דוד ביטן מהליכוד, שניהל את הישיבה וזיהה את הצבעתו של בן גביר בעד, כי הוא נכח באולם והצביע בעד החוק. אלא שאז נזעק יו"ר הציונות הדתית, בצלאל סמוטריץ', שהחליט להתערב. הוא פנה אל ביטן וביקש ממנו להגיד שבן גביר לא היה בהצבעה, כדי למנוע ממנו את המבוכה: "יותר טוב לי שתגיד שהוא לא היה". ביטן נענה לבקשת סמוטריץ'.

כך מטעמי נוחות, שלושה חברי כנסת התגייסו כדי להטעות את מזכירת הכנסת. ביטן וקיש שהתעקשו שבן גביר הצביע והיו מוכנים לשנות את מה שעיניהם ראו, וסמוטריץ' – שביקש מיו"ר הישיבה לשנות את מה שראה. הכול כדי למנוע מבוכה מחבר הכנסת בן גביר ולהסתיר את הצבעתו בעד יוזמת המשותפת להקמת ועדת חקירה למשטרה.