מה מצפה לספורטאים שיתחרו במשחקים האולימפיים?

מה מצפה לספורטאים שיתחרו במשחקים?

אמנם האולימפיאדה נדחתה רק בשנה, אבל עבור הספורטאים השנה הזאת משמעותית מאוד. אלא שהמציאות בטוקיו 2021 שונה לחלוטין: בדיקות יומיות ואיסור יציאה לרחוב הן רק חלק מההגבלות והשינויים שיבדילו את המשחקים מאלו שקדמו להם
איתמר מאירי, יואב זהבי ויואב בורוביץ'
20 ביולי 2021
22:58
עודכן ב 24 יולי 08:40

רגע האמת הגיע, והמשחקים האולימפיים בטוקיו יוצאים לדרך. הגיע הזמן לראות עד כמה משוכלל ומסובך זה הולך להיות. בבירה היפנית יהיו רק ספורטאים, מאמנים ומלווים הכרחיים, והם יהיו מאוד מוגבלים בתנועה. למעשה, הם ישהו רק בכפר האולימפי, מתקני האימון והתחרויות הרלוונטיות.

המשתתפים יתבקשו לחטא ידיים כמה פעמים ביום. אין להתקהל, ללחוץ ידיים או להתחבק. בדיקות קורונה יתבצעו בתדירות יום-יומית, ומי שיימצא חיובי יועבר למתקן מיוחד ויסיים למרבה הצער את חלקו בתחרות. מי שיפתח חום יותר מ-37.5 מעלות יעזוב את הכפר למתקן מיוחד או לבית החולים. בנוסף, כל ספורטאי שיודח מהמשחקים יתבקש לעזוב את יפן בתוך 48 שעות.

אם יש מקום שמטריד מאוד את המארגנים הוא חדר האוכל בכפר האולימפי. מקום הומה שנבנה כדי לארח 4,000 סועדים ואי אפשר לעטות בו מסכות. לכן, מספר הסועדים קוצץ באופן ניכר ומחיצות פלסטיק הוצבו בשולחנות. ליתר ביטחון, לספורטאים יוצע מדי פעם לאכול בחדרם.

הדרך לאולימפיאדה: ההקרבה רבת השנים של הספורטאים

כדי להצטיין מוכרחים להקריב. האתלטים שישתתפו במשחקים האולימפיים יודעים את זה מצוין, הרי הם הימרו על מקצוע אחד מתוך עשרות והתאמנו שנים כדי להגיע לרגע הזה ממש. למשל, השחייה התחרותית, אחד מענפי הספורט הבולטים במשחקים.

שחיינים נכנסים בפעם הראשונה למים בגיל צעיר, בדרך כלל לפני גיל 10. הם שוחים בממוצע תשע פעמים בשבוע, שישה ימים, שעתיים בכל פעם. כלומר בחלק מהימים יש שני אימונים של ארבע שעות בסך הכול. בנוסף, יש גם שלושה עד חמישה אימונים של שעה עד שעה וחצי מחוץ למים, למשל בחדר כושר. ברוב המקרים אין לשחיינים הצעירים אפשרות לוותר על לימודים בבית הספר, כך שלעיתים הם מוצאים את עצמם בתוך המים כבר בשעה 05:30 בבוקר, ויש לכך מחיר חברתי וכלכלי.

ספורטאים מצטיינים נאלצים לוותר על חוויות כמו טיולים שנתיים או יציאות בסופי שבוע. זו ילדות לא רגילה. יש גם מחיר כספי - המשפחה צריכה לשלם על מחנות אימונים, תחרויות, ציוד וטיסות. זה עשוי להגיע לעשרות אלפי שקלים, במקצועות מסוימים גם למאות אלפים. אלה שהצליחו להגשים את החלום מגיעים לרגע השיא בקריירה שלהם, יותר מאליפויות יבשתיות, יותר מאליפויות עולם - האולימפיאדה. אבל בטוקיו 2021 החלום הזה ייראה אחרת.