התקרית במליאה, יחיאל חזן
צילום: עמוס בן גרשום, לע"ם

מול תרמית ההצבעות של ביטן, סמוטריץ׳ וקיש - אפילו הקומבינה של יחיאל חזן נראית פתאום כמו אירוע בסטייל

חברי כנסת ששוכחים שכל מה שהם עושים במליאה מצולם ומוקלט? לא מדובר בתופעה חדשה. אבל הסיבוב שעשו הח"כים על מזכירת הכנסת בהחלט מעורר תחושה קלה של געגוע לפרשת ההצבעות הכפולות של 2003
הזווית
21 ביולי 2021
07:29

היסטוריה של קומבינות: הסיבוב שעשו חברי הכנסת דוד ביטן, יואב קיש ובצלאל סמוטריץ' על מזכירת הכנסת ירדנה מלר-הורוביץ מסתבכת. יו"ר הכנסת כבר הודיע לביטן שהוא מושעה מניהול ישיבות מליאה, והמקרה גם יובא לבחינת ועדת האתיקה. 

ביום שני בערב נחשף בכאן חדשות התרגיל האחרון שהצטרף לרשימה. בהצבעה על חוק שיזמה הרשימה המשותפת להקמת ועדת חקירה לכשלי ההתמודדות עם הפשיעה בחברה הערבית, תמכו כלל מפלגות האופוזיציה - מאבו-שחאדה ועד סמוטריץ'.

אלא שחבר סיעתו של סמוטריץ', איתמר בן גביר, לא שש להצביע בעד הצעת המשותפת. לאחר מכבש לחצים, שוכנע להיכנס לאולם ולהצביע בעד. ממש ברגע האחרון. בכל ההמולה במליאה, מזכירת הכנסת לא שמה לב שבן גביר היה באולם והצביע בעד. 

כאן נרתמו לעזרתה סגן יו"ר הכנסת ביטן וח"כ קיש, שהתעקשו כי בן גביר הצביע בעד ההחלטה. חדות העין שלהם, שתפסה את בן גביר מצביע בעד, התיישבה גם עם הרצון שכל חברי הגוש יצביעו בעד - כך שהם יעמדו בהסכם שלהם עם הרשימה המשותפת.

אלא שאז נכנס בסערה בצלאל סמוטריץ' למליאה, וביקש מביטן לשנות את דעתו ולהגיד שבן גביר לא היה בהצבעה. "לא טוב לי שהוא הצביע", נשמע סמוטריץ' אומר, וסיבותיו עימו. "כבוד מזכירת הכנסת, צדקת", הכריז ביטן שבבת אחת שינה את דעתו, ואף החמיא לה על חוש השמיעה החד שלה. 

חברי כנסת ששוכחים שמקום העבודה שלהם מצולם מכמה וכמה זוויות, ומרושת במיקרופונים שתופסים את התרמיות שלהם - אינם תופעה חדשה. תשאלו את הח"כ לשעבר יחיאל חזן, שהקריירה הפוליטית שלו נבלמה עם הרשעה פלילית על הצבעה כפולה במליאה. 

יחיאל חזן. צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

בהצבעה על תיקוני במערכת הבריאות בשנת 2003, התנדב חזן להצביע גם מהעמדה של ח"כ ענבל גבריאלי. מי שראה אותו בשעת מעשה היה יעקב ליצמן שגם העיד על כך במשטרה. לפארסה הוסיף חזן גם חשד לשיבוש הליכי חקירה, שנכנס למחסן הכנסת ולקח משם פאנל הצבעה - תקרית שהולידה את הציטוט: "הייתה פה אי הבנה, שחשבו שלקחתי את המוח".

אז איפה היה המוח של ביטן, קיש וסמוטריץ'? כנראה שעבד שעות נוספות.