לינץ בכפר קרע
צילום: דודי דולב

לראשונה מאז מבצע שומר החומות: ביהמ"ש שחרר נאשם במעשה טרור למעצר בית

בשיר אבו ראשד בן ה-21 מכפר קרע נאשם במעורבות בניסיון לינץ' במשפחה יהודית שנכנסה לכפר במהלך המבצע. השופט: מעשיו של הנאשם מעוררי חלחלה, אך התרשמות שירות המבחן הייתה חיובית וגורמי המקצוע קבעו כי הוא חונך לערכים ערכיים ובעל יכולת אישית ברמה גבוהה
חן ביאר
21 ביולי 2021
11:55

בית המשפט המחוזי בחיפה שחרר למעצר בית בפיקוח אזיק אלקטרוני את בשיר אבו ראשד בן ה-21 מכפר קרע, הנאשם במעורבות בניסיון לינץ' במשפחה יהודית שנכנסה לכפר במהלך מבצע שומר החומות - כך פורסם היום (רביעי) בתוכנית "קלמן ליברמן" בכאן רשת ב.

השופט ניצן סילמן, שקיבל את ההחלטה, ציין כי היא הגיעה לאחר התלבטות רבה. מעשיו של הנאשם, כך לדברי השופט, מעוררי חלחלה והגיעו לאחר שלושה ימי התפרעות רצופים. עם זאת ציין השופט כי התרשמות שירות המבחן מאבו רשאד הייתה חיובית וגורמי המקצוע קבעו כי "הוא חונך לערכים ערכיים ובעל יכולת אישית ברמה גבוהה. בעל ערכים נורמטיביים ביסודם ותפקוד תקין, והעדר דפוסי עבריינות מושרשים". לכן קבע שירות המבחן כי הסיכוי לשקמו גבוה. כמו כן, התרשם שירות המבחן מאמו ודודתו שנבחרו לפקח עליו בזמן מעצר הבית.

סנגורו של אבו ראשד, עו"ד עלאא עתמנה, אמר: "כתב האישום מגולל מסכת עובדתית רחבה של אירועים מאוד חמורים. מרשי מכחיש מכל וכל את המיוחס לו בכתב האישום, ומכאן שהחלטת בית המשפט בדבר שחרורו בדין יסודה".

אבו ראשד מואשם שב-13 במאי, מעט לאחר חצות יידה אבנים, יחד עם אחרים, לעבר רכבה של המשפחה - אישה בת 41 ושני הוריה בני 61 ו-69. התוקפים חסמו את נתיב הנסיעה של הרכב והלמו בו במכות אגרוף ובמקלות, עד שניפצו את שמשותיו. היו תוקפים שניסו לפתוח את דלתות הרכב ואחד מהם משך בשערות ראשה של הנהגת וניסה להוציא אותה דרך החלון. שוטרים שהגיעו למקום ביצעו ירי באוויר ורכב המשפחה הצליח להימלט אל מחוץ ליישוב. בני המשפחה נפצעו פצעים קלים במהלך האירוע.

חלקו של אבו ראשד במעשה הוא בכך שיידה אבנים לעבר הרכב. בנוסף, היה מעורב בהתפרעויות באזור ואדי ערה גם בימים שקדמו לתקיפה. כתב אישום הוגש נגדו בסעיפים של מעשה טרור של חבלה בכוונה מחמירה, יידוי אבנים לעבר לרכב וחבלה ברכב ממניע של גזענות. כמו כן, הוא מואשם בשני סעיפים של התפרעות והפרעה לשוטר.