טנק בגבול לבנון
צילום: דובר צה"ל

בלעדי: פגז שנורה ללבנון סטה ממסלולו ונחת במרחק של קילומטר וחצי מהיעד

המקרה התרחש בעת תגובת צה"ל לעבר מקורות ירי הרקטות מלבנון לישראל השבוע • גורם צבאי: "אירוע חמור שלא היו בו נפגעים. טעות כזאת בשטח מאוכלס יכולה להביא להסלמה חמורה" • האפשרויות הנבדקות: לוחם שם יותר מידי חומר נפץ, או הוזנו נתוני ירי שגויים
כרמלה מנשה
21 ביולי 2021
12:36
עודכן ב 21:26

פרסום ראשון: בצה"ל מתחקרים אירוע, בו בזמן התגובה הארטילרית של צה"ל לעבר מקורות הירי בצפון השבוע, סטה אחד הפגזים ממסלולו ונחת במרחק של קילומטר וחצי מהיעד, כך פורסם היום (רביעי) בתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב. גורם צבאי אמר לכאן חדשות כי מדובר באירוע חמור שלא היו בו נפגעים.

לדברי הגורם, הנהלים מאוד ברורים, הטכניקות הקרביות מאוד חדות וההוראות מוכרות, ואמור להיות תהליך בקרה ברמת הצוות והסוללה, כולל בדיקה של מפקד הסוללה ומפקד הצוות. ככל הידוע, התקלה הייתה בכמות חומר הנפץ שנעשה בה שימוש ליירי הפגז - מה שגרם לטעות היירי ולסטייה. על פי הנוהל, לכל מטרה יש מרחב בטיחות - גם באימונים וגם בפעילות מבצעית.

באירוע, שאירע ביום שלישי לפנות בוקר, בו נורו רקטות לעבר הגליל המערבי, הייתה התרעה במרחב זה וזוהו שני שיגורים משטח לבנון לשטח ישראל. לוחמי ההגנה האווירית יירטו שיגור אחד ורקטה נוספת נפלה בשטח פתוח. בתגובה, צה"ל ירה שמונה פגזים לעבר מקורות הירי, כאשר הפגז השביעי סטה ממסלולו. אחת האפשרויות הנבדקות להחטאה, היא שאחד הלוחמים שם יותר מדי חומר נפץ, או שהוזנו נתוני ירי שגויים.

״זו הייתה תגובה מבצעית מהירה לאזור השיגור, כדי לנסות ולפגוע במשגרים בשטח הפתוח", אומר הגורם הצבאי ומדגיש כי מדובר בשטח פתוח לא מאוכלס וכי "הסטיה גם היא הייתה בשטח פתוח״. לדבריו, למקום הגיעו מפקד הגדוד וסגן מפקד החטיבה.

"נוכח היסטוריית התאונות, צריך להתייחס לאירוע הזה כאל אירוע חמור", אומר הגורם הצבאי ומוסיף: "טעות כזאת בשטח מאוכלס יכולה להביא להסלמה חמורה״.

תגובת דובר צה"ל: "בתגובה לרקטות שנורו לעבר שטח מדינת ישראל ביום שלישי לפנות בוקר, כוחות ארטילריים של צה״ל תקפו בלבנון. אחד הפגזים נורה לא כנדרש וסטה. מדובר בתקלה מקצועית המתוחקרת על ידי המפקדים - הלקחים יופקו. נדגיש כי הפגז שנורה לא כנדרש, נפל בשטח פתוח. במהלך היום התקיים תחקיר ראשוני של האירוע בראשות המח״ט".