-

משכורות חלומיות בתעשייה רותחת: בועת ההיי-טק הישראלית ממשיכה להתנפח

כשהתחרות על אנשי המקצוע עולה מדרגה, העובדים בתחום נהנים מהצעות שכר שאי אפשר לעמוד בפניהן • מומחי הגיוס כבר מזהירים: הבועה הזו לא תוכל להימשך
שאול אמסטרדמסקי
21 ביולי 2021
17:52

שנת הקורונה פתחה בענף ההיי-טק בישראל חגיגת שכר משוגעת. כשכל העולם עובר לשירותים דיגיטליים, והתחרות על אנשי המקצוע עולה מדרגה - העובדים בתחום נהנים מהצעות שכר שאי אפשר לעמוד בפניהן. כל זה יכול לקרות גם חודשים בודדים לאחר שעובד התקבל לחברה מסוימת ומבלי שהתאקלם עדיין במקום החדש. מומחי גיוס כבר מזהירים שהבועה הזו לא יכולה להימשך והשוק יתקן את עצמו בחזרה.

ועדיין, מדובר בענף שנהנה ממשכורות רחוקות מהממוצע הישראלי, ועם "טייפקאסט" מצומצם מאוד של עובדים - רובם המוחלט גברים חילונים ששירתו ביחידת מודיעין מסווגת. על רקע זה, יש כבר מי שמבין שחייבים לשלב את שאר המשק בחגיגה, לראות בו גם נשים, ערבים וחרדים, ולא לגרום לפער הולך וגדל בשוק העבודה. היעד של המדינה הוא להגדיל את הענף מ-10% מכלל המשק ל-15% בתוך חמש שנים.

אז האם ההיי-טק הישראלי ייפתח לקהלים אחרים? את זה נדע בגל הכתבות שיגיע לאחר גל ההנפקות הבא.

חיים בבועה: יש את מי שמרוויח בהיי-טק, ויש את כל השאר

מאות מיליונרים חדשים נולדו בישראל בחודשים האחרונים הודות לזינוק האדיר בענף ההיי-טק. חברות ישראליות הגיעו לשיאים של גיוסי כספים, הביקוש למשרות אדיר, המשכורות מטפסות לשמיים והמעסיקים צדים אחר עובדים פוטנציאליים עם שלל הפינוקים שיש לענף להציע.

צפו בכתבה של יובל אגסי, מתוך "חדשות השבת"

לא מדובר בתחושה בלבד. ברבעון הראשון של 2021 נשברו שיאים במספר החברות הישראליות ששוויין הגיע למיליארד דולר, וכן שיא נוסף במספר האקזיטים. את התוצאות לכך ניתן לראות בכל לוח דרושים של סטארט-אפ, שם לא מפסיקים לגייס עובדים חדשים.

הביקוש האדיר לעובדים מתבטא במשכורות שמאמירות ומאמירות. מתכנת בוגר יחידה טכנולוגית, ללא ניסיון אזרחי, צפוי להרוויח היום לפחות 25 אלף שקלים בחודש. מהנדס עם ותק וניסיון ירוויח 45 אלף שקלים, לפני הטבות. הכסף שנכנס לוקח את הכלכלה הישראלית למעלה, אבל גם את מחיר הדיור ויוקר המחיה, זה שבו רוב האנשים שלא עובדים בהיי-טק לא יכולים לעמוד.