אימון גלישת גלים
צילום: אי-פי

גלישה כן ובאולינג לא: איך מכניסים ענפים חדשים לאולימפיאדה?

ארבעה ענפים יערכו את הבכורה שלהם בטוקיו. איזה תהליך הם עברו עד ההחלטה – שנקבעת על ידי 15 אנשים, ומה הקריטריונים שמעניינים את הוועד האולימפי?
יואב זהבי לונדון
21 ביולי 2021
22:54
עודכן ב 24 יולי 16:00

במשחקים האולימפיים הראשונים בעת המודרנית, אתונה 1896, היו רק תשעה ענפי ספורט. בטוקיו נראה מספר שיא של ענפים: 33 – ארבעה מהם יערכו בכורה אולימפית וענף נוסף יעשה קאמבק. אז מה הסיבה לכך שגלישת גלים תהיה באולימפיאדה אבל באולינג לא?


כדי שספורט ייעשה ספורט אולימפי הוועד האולימפי הבין-לאומי צריך קודם כל להכיר בו כספורט. זה הצעד הראשון. הדרישה היא שאותו ענף ינוהל בידי פדרציה בין-לאומית. השלב הבא הוא בקשה מהוועד האולימפי הבין-לאומי להכניס את הספורט למשחקים האולימפיים. זה יכול להיעשות בשתי דרכים, הראשונה - בקשה מטעם הפדרציה שמייצגת את הענף. השנייה - בקשה מטעם הוועדה המארגנת של המשחקים הספציפיים. במקרה הזה הוועדה המארגנת של טוקיו 2020.

אחרי שהוגשה הבקשה, הוועד המנהל של הוועד האולימפי הבין-לאומי, שבו חברים 15 איש, יצביע בעד או נגד. כן, 15 איש הם שמכריעים על כניסתו של ספורט לאולימפיאדה. אם שני שלישים הצביעו בעד - מזל טוב, יש לנו ענף אולימפי חדש. 

הוועד האולימפי אוהב ענפי ספורט עם תפוסה גלובלית, וכזה שיכול למשוך קהל צעיר. גלישת גלים עונה על שתי הדרישות האלה, ולכן נראה אותו בפעם הראשונה במשחקים האולימפיים הקרובים. אבל יותר מכול - הוועד האולימפי רוצה לראות רווחים. גלישת גלים עשויה ליצור התעניינות תקשורתית ולהגדיל את הרווחים מזכויות השידור, באולינג - לא ממש.