מתן כהנא, ארכיון
צילום: יוסי זליגר, פלאש 90

בתי עסק כשרים יוכלו לפעול בשבת? "בדיוק כמו שקורה בבתי מלון"

שר הדתות מתן כהנא סיפר בריאיון לכאן רשת ב על הרפורמה שהציג בענף הכשרות, וגם על האפשרות שתינתן תעודת כשרות לבתי עסק שפועלים בשבת - "לפי כללי ההלכה". על התוכניות שלו לתחום הגיור אמר: את ההלכה אנחנו לא משנים, אבל אפשר לעשות גיור בצורה יותר מקרבת ומכילה
דקלוינסון
22 ביולי 2021
09:32

רפורמת הכשרות: שר הדתות מתן כהנא סיפר הבוקר (חמישי) כי ישנה אפשרות שבתי עסק ימכרו מזון כשר בשבת. בריאיון לירון דקל וחיים לוינסון אמר כהנא שכששלושה רבני ערים ימצאו לנכון להעניק כשרות לעסק שיעבוד לפי כללי ההלכה בשבת, אז הדבר יהפוך לאפשרי. "כשהלכתי לבתי מלון כשרים בשבת, לא אכלתי שם קופסאות שימורים ודג טונה", אמר. 

האזינו לריאיון

"כשרבנים ייתנו אפשרות לכשרות, הם יוודאו שהגוף שנותן את המזון עומד בכללי ההלכה. ואם יהיו רבנים שימצאו שאפשר לעמוד בכללי ההלכה ולתת מזון, אז הם יאפשרו כשרות - בדיוק כמו שקורה בבתי מלון" אמר כהנא בריאיון. 

כהנא התייחס לתגובות השליליות של חברי הכנסת החרדים לתוכנית שהציע. "החרדים ממילא צורכים רק כשרויות יותר 'מובחרות', מה שנקרא, מכשרות הרבנות. אני מכיר מעט מאוד חרדים שמכניסים לפה שלהם אוכל שהוא רק בכשרות של הרבנות", אמר.

אתמול פורסם בכאן חדשות שכהנא ומשרדו מתכננים רפורמה גם בתחום הגיור, שתאפשר גיורים שאינם בשליטת הרבנות הראשית. "את ההלכה אנחנו לא משנים. מי שרוצה להצטרף ליהדות צריך לשמור תורה ומצוות", אמר כהנא אך טען כי "אפשר לעשות גיור בצורה יותר מקרבת, יותר מכילה".

"יש כ-500 אלף ישראלים שמשרתים איתנו בצבא ולומדי איתנו באוניברסיטה, שהם מזרע ישראל אך אינם יהודים לפי ההלכה ורוצים או לפחות רצו להתגייר, והיום בגלל שהמערכת לא מספיק טובה זה לא קורה במספרים שאנחנו רוצים", אמר כהנא. 

האזינו ל"רבנות במחלוקת" | "עוד יום"