כיכרות לחם
צילום: אביר סולטן, פלאש 90

ועדת המחירים ממליצה לבטל את הפיקוח על הלחם: "השוק מספיק תחרותי"

הוועדה המשותפת למשרדי האוצר והכלכלה קבעה - ניתן להסתפק בפיקוח על רווחיות היצרנים • אתמול פורסם: שר האוצר ליברמן ושר החקלאות עודד פורר יקדמו במסגרת התקציב הקרוב תוכנית להוזלה משמעותית של מחירי הפירות, הירקות והביצים
ליאל קייזר
22 ביולי 2021
16:37

ועדת המחירים המשותפת למשרדי האוצר והכלכלה ממליצה לבטל את הפיקוח על הלחם - כך פורסם היום (חמישי). בהמלצת הוועדה נקבע ששוק הלחם תחרותי מספיק, כך שאין צורך לקבוע מחיר מקסימלי למוצר יסוד וניתן להסתפק בפיקוח על רווחיות היצרנים.

לא רק על הלחם: לקראת מהפכה במחירי הירקות והפירות?

אתמול פורסם כי שר האוצר ליברמן ושר החקלאות עודד פורר יקדמו במסגרת התקציב הקרוב תוכנית שנועדה להוזיל משמעותית את מחירי הפירות, הירקות והביצים בישראל. התוכנית נועדה לפתוח את ענף החקלאות לייבוא נרחב, במטרה להגביר את התחרות בו, דרך הפחתה רוחבית של מכסים עבור כלל מוצרי הפירות והירקות ותבוצע לפי מתווה הדרגתי.

הפחתה מיידית של המכסים תחול על רשימה של מספר מוצרים, בהם ביצים, אבוקדו, שום, אפונה, שעועית, תאנים, אננס וארטישוק. בענף הלול המכסים על ייבוא ביצים יבוטלו באופן מיידי עם כניסת הרפורמה לתוקף.

במסגרת הרפורמה של ליברמן ופורר, הממשלה צפויה לפצות את החקלאים בהיקף כולל של 2.3 מיליארד שקל דרך העברת תמיכות ישירות. במשרד האוצר מעריכים שהרפורמה תחסוך למשק הישראלי 2.7 מיליארד שקלים מדי שנה, ו-840 שקלים בממוצע למשק בית ישראלי מדי שנה.

על אף שהתוכנית כוללת פיצוי לחקלאים, היא עוררה בהם ובמועצות האזוריות זעם, והם הכריזו על שביתת אזהרה ביום ראשון הקרוב. שר החקלאות פורר התייחס אתמול לביקורת בריאיון לאסתי פרז בתכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב ואמר: "יצרנו פה תוכנית מאוזנת שמצד אחד תחסוך למשק בית 840 שקלים בשנה ומצד שני תחזיר את החקלאות הישראלית לקדמת הבמה".

האזינו לריאיון עם שר החקלאות עודד פורר בכאן רשת ב