פרופ' גולדרייך וגלנט
צילום: תומר נויברג, פלאש 90 / דנה רון

מנדלבליט לבג"ץ: החלטת גלנט למנוע את פרס ישראל מפרופ' גולדרייך לא סבירה

היועץ המשפטי לממשלה טוען כי אין תשתית ראייתית מספיקה בשביל לשלול את הפרס מעודד גולדרייך • בחודש יוני הודיע שר החינוך לשעבר על החלטתו, עקב פרסום לפיו חתם פרופ' גולדרייך על עצומה נגד אוניברסיטת אריאל וטענות קודמות כי תומך בתנועת החרם על ישראל
לירן כוג'הינוף
22 ביולי 2021
17:36

סערת פרס ישראל: היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הודיע היום (חמישי) לבג"ץ כי הוא לא מגבה את שר החינוך לשעבר, יואב גלנט, שהחליט שלא להעניק את פרס ישראל בחקר המתמטיקה ומדעי המחשב לפרופסור עודד גולדרייך.

"החלטתו של שר החינוך דאז אינה עומדת באמות המידה המחמירות שנקבעו בפסיקתו של בית משפט נכבד זה, אינה מבוססת על תשתית ראייתית מספקת והולמת כנדרש והיא חורגת ממתחם הסבירות", נכתב בתגובת המדינה לבג"ץ. כעת יצטרכו השופטים להכריע אם להענות לבקשת ועדת פרס ישראל ולהעניק את הפרס לפרופ' גולדרייך.

בתחילת יוני הודיע יואב גלנט, אז שר החינוך, שהוא מחליט לא להעניק לגולדרייך את הפרס עקב פרסום לפיו חתם על עצומה נגד אוניברסיטת אריאל וטענות קודמות כי תומך בתנועת החרם על ישראל. בנימוק ההחלטה ליועמ"ש כתב גלנט: "בעניינו של פרופסור גולדרייך מתקיים התרחיש של יד אחת בונה ויד שניה הורסת, שכן אל מול יכולותיו המחקריות עומדת פעילותו הנמשכת המבקשת, בכוונת מכוון, לפגוע באקדמיה הישראלית ובמדינת ישראל".

בתחילת חודש מאי פורסם בכאן חדשות ששר החינוך צמצם את דרישתו להסברים מפרופסור גולדרייך לשלושה פרסומים שלטענתו קוראים לחרם עם ישראל. מדובר בעצומה מחודש מארס בעד חרם על אוניברסיטת אריאל, עצומה מ-2011 שתמכה בהחרמת מוצרים מההתנחלויות ומכתב מ-2005 לעורך עיתון "הגרדיאן".