יוסיין בולט, 2012
צילום: אי-פי

הטבע והאדם: מה משפיע על קביעת שיא עולם?

השיא בריצת 100 מטר השתפר במשך 97 שנה בקצת יותר משנייה • השינוי הגדול קרה אחרי מלחמת העולם השנייה, כשהמדינות החליטו שהספורטאים הם חלק מהגאווה הלאומית – והתחילו להזרים כספים • ממזג האוויר ועד לסמים ממריצים: אלו הדברים שעזרו להביא את האדם לקצה
מאיה ראכלין
22 ביולי 2021
22:37

טקס הפתיחה של האולימפיאדה מתקרב והעולם מחכה לשמוע שלוש מילים: "שיא עולם חדש". אז מה יכול להשפיע על התוצאות? אם נסתכל על ריצת ה-100 מטר לגברים, אחד המקצים הפופולאריים ביותר, אפשר לראות את התפתחות התוצאות לאורך השנים. 

השיא הרשמי הראשון שנרשם בהתאחדות האתלטיקה הבינלאומית היה ב-1912. האצן האמריקני דונלד ליפינקוט, רץ בשטוקהולם 100 מטר ב-10.60 שניות. במשך 97 שנה - השתפר השיא בשנייה ושתי מאיות. "תקופת היובש" הארוכה ביותר – 16 שנה בלי שיא חדש – הייתה בשנים הסוערות ביותר של המאה ה-20 – 1948-1932.

מה קרה פתאום ב-1948 שקטע אותה? בדיוק השלב הזה אחרי מלחמת העולם השנייה, כשהמדינות החליטו שהספורטאים הם חלק מהגאווה הלאומית, והשקיעו הרבה כדי שישברו עוד שיאים. עכשיו - נקפוץ לתחילת המאה ה-21. אחרי התקדמות איטית, מגיע ה"על-אדם" יוסיין בולט וקובע את השיא שנשמר כבר  11 שנה – 9.58 שניות.

אז איך שוברים שיא כזה? יש כמה דברים שצריך לקחת בחשבון: קודם כל - הטבע. עוצמת הרוח ביום המרוץ, הטמפרטורות, ואפילו גובה המסלול שבו נערכת התחרות ומשטחי הריצה עצמם. ישנם גם הספורטאים ושיטות האימונים שלהם, שעזרו להוציא מהגוף יותר בפחות מאמץ, והתפתחות הטכנולוגיה, שמשפרת התאוששות מפציעות.

אבל יש משתנים נוספים, שההשפעה שלהם שנויה במחלוקת, מביגוד ועד לסמים ממריצים - שעזרו להביא את האדם עד לקצה גבול היכולת האנושית. בטוקיו - יש מצב שתהיה קריאת תיגר גם על הקצה הזה.