ארכיון

זיהום הזפת בחופי ישראל: ישראל תפוצה על ידי קרן בין לאומית

הקרן הבין-לאומית לפיצוי מזיהומי נפט אישרה את בקשת המשרד להגנת הסביבה לקבלת פיצויים. טרם נמסר הסכום הסופי שיועבר
מיכל וסרמן
22 ביולי 2021
17:41

הקרן הבין-לאומית לפיצוי מזיהומי נפט (IOPC Fund) אישרה היום (חמישי) את בקשת המשרד להגנת הסביבה לקבלת פיצויים בעקבות אסון זיהום הזפת בחופי ישראל. בהודעת המשרד להגנת הסביבה נמסר כי במפגש החצי-שנתי של הקרן שנערך היום, כל המדינות החברות בוועד המנהל תמכו פה אחד בהצעת מנהל הקרן והמזכירות לאשר את תשלומי הפיצויים לישראל בגין הפגיעה בחופים. טרם נמסר הסכום הסופי שיועבר.

על פי החקירה שערך המשרד להגנת הסביבה, הצביעו הראיות הנסיבתיות על מקור הזיהום שהוא מכלית נפט גולמי בשם Emerald, ששפכה עשרות טונות של נפט גולמי במרחק של כ-130 ק"מ מחופי ישראל וגרמה לזיהום החופים, בין ה-1 ל-2 בפברואר השנה. מטבע הדברים לא ניתן היה למצות הליכים מול המכלית ובעליה, אשר בנוסף התברר גם כי אינם מבוטחים.

המסמכים שהוצגו לוועד המנהל של הקרן הבין-לאומית כללו ממצאי בדיקות ודגימות של הנפט הגולמי (זפת) מחופי הארץ, ממצאי החקירות שביצע המשרד להגנת הסביבה, ממצאי מודל ימי שביצע המכון לחקר ימים ואגמים ונתוני לוויינים שאסף המשרד להגנת הסביבה המנתחים את המקרה. את ישראל ייצגו במפגש רני עמיר, מנהל היחידה הארצית להגנת הסביבה הימית של המשרד להגנת הסביבה וצביקה שפירא מרשות הספנות והנמלים.