טוקיו 2020
צילום: חסן עמר, אי-פי

כשהיפנים לא לוקחים סיכונים: האוליפיאדה שנזכור ולא בגלל התחרויות

עם מרתון בדיקות, יציעים ריקים והפסד של 20 מיליארד דולר - האוליפיאדה בטוקיו תהיה שונה מכל מה שהכרנו עד עכשיו. היפנים החליטו לספוג הפסדים כלכליים ולא לקחת הימור בריאותי. זו הסיבה שלמדינה לא יגיעו עשרות מיליוני תיירים, הספורטאים יעטו מסכות כל הזמן מלבד התחרויות, ואפילו את המדליות הם יצטרכו לשים בעצמם
יואב זהבי
23 ביולי 2021
11:21

מתרגשים לקראת טקס הפתיחה של המשחקים האולימפיים? חמש שנים אנחנו מחכים והיום זה סוף-סוף קורה. אני אוהב הכול באולימפיאדה: אני אוהב את ריצת 100 המטר, אני אוהב את שאר הענפים באתלטיקה הקלה. אני אוהב חץ וקשת, זריקת דיסקוס והדיפת כדור ברזל ואני אוהב בייסבול. אני לא כל כך יודע איך משחקים בייסבול, אבל השנה תהיה שם נבחרת ישראלית ויש סיכוי שישראל תביא מדליה אולימפית בענף. אבל את האולימפיאדה הזאת אנחנו נזכור כנראה בגלל דברים אחרים לגמרי. ואני כאן כדי לספר לכם: איך באמת המשחקים האולימפיים האלו הולכים להיראות?

קודם כול, אין קהל. היפנים לא רוצים לקחת סיכון. אסור לתיירים זרים להגיע למדינה וגם למקומיים אסור לקנות כרטיסים. דבר שני - מסכות. האתלטים שמשתתפים במשחקים האולימפיים צריכים להיות כל הזמן עם מסכות, חוץ מהזמן שבו הם מתחרים. בנוסף, ספורטאית או ספורטאי שמודחים מהתחרות צריכים לעזוב את יפן בתוך 48 שעות.

חוץ מזה, יש כאן מרתון. לא המרתון האולימפי, זה שרצים ככה ברחובות 42 ק"מ. אלא מרתון של בדיקות. הספורטאים, העיתונאים, אנשי הצוות וכל מי שהגיע ליפן בשבועות האחרונים, צריכים לעבור בדיקת קורונה בכל יום. אם ספורטאי יוצא חיובי - הוא לא יוכל להתחרות. כל השנים האלה שהוא התאמן בשבילם - פשוט לא יקרו כי הוא יחלה בקורונה.

האזינו לריאיון עם דני אורן בכאן רשת ב 

אז אתם בטח שואלים את עצמכם: מה הקטע עם היפנים? הרי רק לפני שבועיים ראינו גמר יורו, אליפות אירופה בכדורגל עם יותר מ-60 אלף איש במגרש. היפנים החליטו לקחת הימור כלכלי ולא הימור בריאותי. הם לא רוצים את הקורונה, אבל הם כן לוקחים בחשבון שיש מצב טוב שהאולימפיאדה הזאת תעלה להם הרבה מאוד כסף, יותר מ-20 מיליארד דולר.

מדליית כסף | האזינו ל"חיות כיס"

זו כנראה תהיה אחת האולימפיאדות היקרות בהיסטוריה, ולא בגלל ההשקעה הגדולה במתקנים, אלא בגלל שהתיירים פשוט לא יגיעו. היפנים בנו על 40 מיליון תיירים בשנה האחרונה. זה לא יקרה והם מוכנים לספוג את זה כדי לדאוג לציבור שלהם.

אולימפיאדה ללא ערבים | האזינו ל"עוד יום"

אז זה לא הולך להיראות כמו היורו. לא יהיה קהל שיחגוג ביציעים ואפילו האתלטים עצמם שיזכו במדליות, יצטרכו לענוד אותן לעצמם - כי הרי יש קורונה ואסור לאנשים לגעת אחד בשני. אבל בואו בכל זאת נקווה שבטוקיו 2020 או 2021, נספור הרבה יותר שיאים מאתלטים חולים.