בנט ומנדלבליט
צילום: תומר נויברג ויונתן זינדל, פלאש 90

לפני נאום בנט: היועמ"ש הזהיר - "אין להציג את התו הירוק כסנקציה נגד לא מחוסנים"

למרות האזהרה, רה"מ הציג בנאומו את המהלך כסנקציה נגד מתנגדי החיסונים. פרופ' אש על נאום בנט ל"השבוע": "אני לא בעד להתקיף • אחת המטרות המרכזיות - להגיע לשנת הלימודים במצב תחלואה שיאפשר פתיחה מלאה ככל האפשר
נוב ראובני
23 ביולי 2021
10:38
עודכן ב 23:45

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט התריע בדיון בקבינט הקורונה אמש כי אין להציג את התו הירוק כסנקציה נגד לא מחוסנים והזהיר כי הדבר עלול להוביל לבעיות משפטיות. כך פורסם הערב (שישי) בתוכנית "השבוע" בכאן 11. למרות האזהרה, ראש הממשלה נפתלי בנט הציג בנאומו את המהלך כסנקציה נגד מתנגדי החיסונים. 

בדיון עצמו הוחלט להחזיר את התו הירוק בהתקהלויות של יותר ממאה איש, אך אפילו במשרד הבריאות לא בטוחים שזה יוריד את התחלואה. אחת המטרות המרכזיות כרגע - להגיע לשנת הלימודים במצב תחלואה נשלט, שיאפשר פתיחה מלאה ככל האפשר. משרדי הבריאות והחינוך עוד לא גיבשו את התוכנית הסופית. מסתמן: לימודים בקפסולות רק במוקדי התחלואה.

היום פרסם קבינט המומחים המייעץ לקבינט הקורונה את ההמלצות שלו בנושא הזה. מה הן כוללות?

1. במקום בידוד, בדיקות מהירות במשך שבוע בגנים ובכיתות שתתגלה בהם תחלואה. בחטיבות ותיכונים - בידוד רק ללא-מחוסנים

2. לפעול לצמצום גודל הכיתות באמצעות קפסולות או למידה אחר הצהריים

פרופ' אש על נאום בנט: "אני לא בעד להתקיף"

מנכ"ל משרד הבריאות פרופסור נחמן אש התייחס הערב (שישי) לנאום של ראש הממשלה נפתלי בנט שבו תקף את סרבני החיסונים. "יש חופש פרט ובחירה וצריך לכבד את זה, אני לא בעד להתקיף. הוא משוכנע שהחיסון חשוב מאוד להתמודדות עם המגפה ועם המסר הזה אני מזדהה", אמר פרופסור אש בריאיון לירון דקל בתוכנית "השבוע" בכאן 11.

פרופסור אש ציין כי הגרעין הקשה של האנשים שמתנגדים לחיסונים קטן וכי ישנם רבים שמפחדים להתחסן בגלל הטכנולוגיה החדשה והפייק ניוז. "אני יודע שעש אנשים שחוששים להתחסן באופן בלתי מובן ולא הגיוני – זה קושי גדול בהסברה. אנחנו מנסים להראות עובדות", אמר מנכ"ל משרד הבריאות.

המנכ"ל, שחזר והבהיר כי החיסון יעיל נגד מחלה קשה, דיבר גם על הווריאנטים של הנגיף וציין כי יש לייצר תשתית שתאפשר לחיות גם כאשר יש התפרצות של זני קורונה חדשים. "אנחנו צריכים להתמודד עם התפרצויות שיהיו מדי פעם", הוסיף והדגיש כי האפשרות של החיסון השלישי נמצאת על הפרק, אך הזריקה לא תינתן בלי הבנת יעילותה וקבלת נתונים על בטיחותה.

פרופסור אש העריך כי מספר החולים שמצבם קשה יעלה וזה יחייב פתיחת מחלקות קורונה נוספות. "זה מצב שלפחות אותי מדאיג בשלב הזה". פרופסור אש התייחס שוב לאכיפת ההנחיות ואמר כי אכיפת הבידוד היא המפתח. "אם לא שומרים על הבידוד כל הצעדים שאנחנו עושים לא רלוונטיים כמעט. גם בעניין של התו הירוק", אמר המנכ"ל.

עלייה במספר החולים במצב קשה - 81

משרד הבריאות עדכן הבוקר כי מספר החולים במצב קשה עלה ל-81 בני אדם. עוד נמסר כי 1,263 מאומתים אובחנו ביממה החולפת - ירידה קלה מאתמול. שיעור הבדיקות החיוביות עומד על 1.83%.

הבוקר פורסם בתוכנית "הבוקר הזה" עם אילאיל שחר בכאן רשת ב כי משרדי הבריאות, התחבורה והמל"ל התבקשו לבחון אמש בישיבת קבינט הקורונה אפשרות שבמסגרתה כל מדינות העולם יהיו תחת אותו סיווג ומחוסנים שישובו מהן לא יידרשו לשהות בבידוד.

במצב הנוכחי, ישנן מדינות שמוגדרות ברמת סיכון מרבית והטיסה אליהן אסורה, אלא באישור חריג. מלבדן, ישנן יותר מ-20 מדינות שמוגדרות באזהרת מסע חמורה, בהן איחוד האמירויות וקוסטה ריקה, שהשבים מהן, מחוסנים ומחלימים גם יחד, מחוייבים בבידוד מלא. קבוצה שלישית כוללת בתוכה מדינות באזהרת מסע לא חמורה, שהשבים מהן מחוייבים לבידוד של 24 שעות עד קבלת תוצאה שלילית של בדיקת קורונה.

על פי הפרסום, בישיבת הקבינט אמש עלתה אפשרות לפיה ישונה אופי הסיווג של המדינות, כך שתהיה קבוצה אחת של מדינות אסורות, וקבוצה שנייה של כל שאר המדינות. על פי האפשרות שהועלתה בישיבה, אדם מחוסן או מחלים מקורונה יוכל להסתפק בביצוע בדיקה נוספת, למשל ארבעה ימים לאחר ששב לישראל - וכך להימנע מבידוד. האפשרות הנבחנת עלתה מתוך רצון להיטיב עם מחוסנים ולעודד התחסנות, ומתוך רצון לייצר מגבלות או הנחיות שמצד אחד אינן מגבילות את הציבור ומאידך שומרות על ניטור, בקרה וזהירות.

אמש אישר קבינט הקורונה את מתווה נתב"ג החדש, לפיו בריטניה, גיאורגיה, קפריסין וטורקיה יתווספו לרשימת המדינות האסורות לטיסה, אלא באישור ועדת חריגים. יוון נותרה מחוץ לרשימה האדומה. המהלך צפוי להיכנס לתוקף ביום שישי הבא (30 ביולי).

באשר למדינות אחרות, שאינן אדומות, הוחלט שמחוסנים יעברו בדיקת קורונה עם הנחיתה בארץ, ולאחר קבלת תשובה שלילית ישוחררו מבידוד. מי שלא התחסנו יעברו בדיקת קורונה עם הנחיתה בארץ, ייכנסו לבידוד של שבוע ולאחר קבלת תשובה שלילית נוספת לבדיקה שיבצעו ביום השביעי – הם ישוחררו מבידוד.

מהשבוע הבא: התו הירוק חוזר

קבינט הקורונה אישר אתמול את מתווה התו הירוק לאירועים עם יותר מ-100 משתתפים, ויהיה תקף גם לחללים פתוחים. החל מיום חמישי הבא, הכניסה לאירועים עם יותר מ-100 איש תתאפשר רק למחוסנים, מחלימים ובעלי תוצאת בדיקה שלילית מגיל 12 ומעלה. מה עם ילדים עד גיל 12? הם מוחרגים מהתו הירוק, בשל לחץ שהפעילו ראשי ענף התרבות, ועל פי בקשת ראש הממשלה נפתלי בנט. 

מתווה התו הירוק יחול על אירועי תרבות וספורט, חדרי כושר, מסעדות וחדרי אוכל, כנסים, אטרקציות תיירותיות ובתי תפילה, והוא יובא לאישור הממשלה ביום ראשון הקרוב. הודגש כי אירועים מתחת ל-100 משתתפים נותרים ללא מגבלות כרגע. עוד החליטו השרים כי מ-8 באוגוסט התשלום עבור בדיקות קורונה ללא מחוסנים יהיה על חשבון הנבדק, למעט מנועי חיסון, ויבוצע במתחמי בדיקה ייעודיים שייפרסו ברחבי הארץ.