-

יריות ורימונים לעבר הבית: "השגרה" של ראשי הרשויות בארץ שעובדים בצל איום

שלושה ראשי רשויות מספרים על החיים לצד מאבטח צמוד ועל מערכת היחסים הסבוכה עם המשטרה, שלפי הטענות - לא עושה מספיק
יובל אגסי
24 ביולי 2021
14:10
עודכן ב 23:19

לפי נתוני המרכז לשלטון מקומי ומשטרת ישראל, 23 ראשי רשויות בישראל נדרשים לעשות את עבודתם מדי יום בצל איום קבוע, ארבעה מהם מסווגים בדרגת איום 6 – הגבוהה ביותר. כתב כאן חדשות יובל אגסי התלווה לשלושה ראשי רשויות ש"זכו" לאבטחה צמודה – ראש עיריית אור יהודה ליאת שוחט, ראש מועצת שבלי - אום אל-גנם, מוניר שיבלי, וראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן.

צפו בכתבה של יובל אגסי ב"חדשות השבת" 

השלושה סיפרו על החיים לצד מאבטח צמוד וגם על מערכת היחסים הסבוכה עם המשטרה, שלטענת שיבלי, לא עושה מספיק כדי להתמודד עם האיומים. "אני כועס מאוד על המשטרה", סיפר שיבלי, שלעבר ביתו נורו יריות. "יש לי את שמות החשודים והכול - והם לא עושים שום דבר. כשיש אירוע ומתקשרים אליהם הם באים בטענות למאבטחים – 'למה אתם מתקשרים?' לא ייתכן ששנתיים וחצי עברו ואין עדיין כתבי אישום". 

"ראש רשות חשוף מצד אחד לשחיתות ומצד שני לאיומים - אם לא יסכים לבצע את אותן הקלות שנדרש"

שיבלי שימש ראש מועצה בעבר, אך הוא לא ציפה למה שחיכה לו בקדנציה הנוכחית. הוא מתאר אירוע שקרה בישיבת המועצה הראשונה שערך. "באמצע הישיבה בא אליי מישהו ואמר שיש אנשים חמושים בנשקים בחניון. איך שהוא סיים את המשפט התחילו יריות - היו מאות כדורים, משהו מטורף", הוא סיפר. 

ראש עיריית אור יהודה, ליאת שוחט, דיברה על הלחצים לפני האירוע שבו נזרק רימון לעבר ביתה: "הוא (המאיים) שלח הודעה ב-03:50 - 'יש לך מעכשיו 24 שעות להתקשר אליי ולהיפגש. קחי בחשבון שביום ראשון לא תהיה דרך חזרה, נתתי לך צ'אנס אחרון כי אני אזעזע לך את הבית ואת המשפחה ואת הציבור'".

"יש לי את שמות החשודים אבל המשטרה לא עושה כלום - שנתיים וחצי עד היום אין כתבי אישום?"

מפכ"ל משטרת ישראל לשעבר, משה קראדי, אמר לכאן חדשות כי "ראש רשות גם נבחר באופן אישי וגם מרכז בידיו כל כך הרבה כוח ועוצמה, שבאופן טבעי הוא חשוף מצד אחד לשחיתות ומצד שני לאיומים – אם לא יסכים לבצע את אותן הקלות שהוא נדרש לבצע".

ראש המועצה האזורית שומרון, יוסי דגן, זוכה לאבטחה מאז פינוי המאחז באביתר. "אם אני צריך מאבטח צמוד, זה נותן לי עוד מוטיבציה", אמר ראש המועצה האזורית שומרון. על הטענות שהאיומים הם מאנשי ימין אמר: "אני לא חושש מאף איש ימין, רמת האיום מהם לא מצריכה אבטחה".