אסתר רוט-שחמורוב
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

"לא רציתי לתת למחבלים את הסיפוק – וחזרתי להתחרות"

האטלטית הישראלית אסתר רוט-שחמורוב מספרת בריאיון על מאמנה שנרצח בטבח הספורטאים במינכן, ועל ההחלטה להמשיך להתחרות לזכרם
יומן השבוע
24 ביולי 2021
17:02
עודכן ב 18:27

ארבע שנים לאחר רצח הספורטאים במינכן, האטלטית הישראלית אסתר רוט-שחמורוב הגיעה למשחקים האולימפיים במונטריאול – והייתה לספורטאית הישראלית הראשונה שהשתתפה בגמר אולימפי כלשהו, ב-100 מטר משוכות. היום (שבת) היא סיפרה בריאיון לשלום קיטל בכאן רשת ב על מאמנה עמיצור שפירא שנרצח במינכן, וההחלטה להמשיך להתחרות לזכר הספורטאים הישראלים.  

האזינו לריאיון המלא עם אסתר רוט שחמורוב בכאן רשת ב

"ההחלטה להמשיך להתחרות - זה היה תהליך", היא הסבירה. "אחרי הרצח הגענו הביתה אבלים וחבולים. איבדתי את המאמן שלי, שאמר לי אחרי הצעד הראשון שעשיתי 'אני לוקח אותך לאולימפיאדה'". זמן קצר לאחר התחרות היא נישאה, ושנה לאחר מכן נולד בנה. "כשנותרו לי שנתיים וחצי למשחקים האולימפיים במונטריאול כבר הייתה מגובשת, והבנתי שאני לא רוצה לתת את הסיפוק למחבלים. החלטתי לקחת את זה בידיים ולהמשיך את החלום". 

רוט-שחמורוב הגיעה למשחקים האולימפיים במונטריאול ונשאה את דגלה של המשלחת הישראלית. "היו שם המון אמוציות", היא נזכרת. "לא הגעתי לשם כמו שהגעתי למינכן, שמחה וצעירה, פה זו הייתה משימה שצריך להשלים לזכרם". 

בטקס פתיחת המשחקים האולימפיים בטוקיו אתמול נרשם אירוע היסטורי, כשלראשונה הוזכרו בו י"א החללים הישראלים שנרצחו במתקפת הטרור באולימפיאדת מינכן 1972. לזכר הנרצחים נרשמה דקת דומיה. "נאבקנו על זה במשך שנים, ואז זה הגיע משום מקום", סיפרה רוט-שחמורוב. "זו הייתה התפרצות של רגשות".