-
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

נאשם בסחר לא חוקי בנשק בארה"ב נעצר בישראל

ביהמ"ש האמריקני האשים את איגור פנצ'רניקוב במכירת אמצעים תרמיים לנשק ולקסדות לרוסיה, ללא אישור. האמריקנים טרם הגישו בקשת הסגרה רשמית לישראל. הפרקליטות טוענת: יש חשש ממשי שהוא יימלט לאוקראינה
ורד פלמן
25 ביולי 2021
13:34

באמצע חודש יוני נעצר בישראל איגור פנצ'רניקוב, המבוקש בארצות הברית בגין עבירות של ייצוא חלקי נשק מהמדינה באופן בלתי חוקי ועבירות נוספות. שותפיו לעבירות נעצרו באותו הזמן בארצות הברית. האמריקנים טרם הגישו בקשת הסגרה רשמית לישראל, אלא בקשה לעצור אותו בדחיפות. הפרקליטות בישראל טוענת שיש חשש ממשי שפנצ'רניקוב ימלט, גם בגלל שהוא מחזיק באזרחות נוספת – אוקראינית. 

על פי כתב האישום שהוגש נגדו בבית המשפט האמריקני, פנצ'רניקוב – ששהה בארצות הברית בין השנים 2018-2015 – פעל עם חבריו מ-2016 ועד סוף 2020 לייצוא מערכות הדמיה תרמיות מארצות הברית לרוסיה, ללא אישור ושלא כדין. מדובר באמצעים תרמיים לנשק ולקסדות. החבורה נהגה לקנות את האמצעים באתרי אינטרנט בארצות הברית ולשלוח אותם לרוסיה.

הראיות נגד פנצ'רניקוב נסמכות על התכתבויות שתפסו האמריקנים ועל עדות של שותפו לדירה. בבקשת המעצר שהגישו הרשויות האמריקניות נכתב כי אחד הסעיפים המיוחסים לפנצ'רניקוב – דינו עד 20 שנות מאסר.

מעצרו של פנצ'רניקוב בישראל הוארך בתחילה ב-20 ימים, ולאחר מכן ב-30 ימים מחשש להימלטות. בישראל ניתן להאריך את המעצר עד 60 ימים בלי שתהיה בקשת ההסגרה מהמדינה המבקשת. ביום שישי, בעקבות ערר שהגיש עורך דינו לבית המשפט המחוזי, נקבע כי יערך תסקיר כדי לשקול את שיחרורו לחלופת מעצר.

סנגורו של פנצ'רניקוב, עורך הדין אלכס גפני, מסר: "מאז שהוא חזר מארצות הברית הוא לא מסתתר, המעצר היה בהפתעה גמורה והיווה הלם בשבילו. אנחנו טוענים ונטען גם בהליכים הבאים שהוא לא מסוכן לציבור בארץ, ואם בסופו של דבר גם אם יוחלט להסגיר אותו אין שום צורך שהוא יהיה במעצר בתקופה הזאת".