אנדרטה לזכר השואה בפולין
צילום: אי-פי

המשבר הבא עם פולין? זה מה ששוקלים בישראל אם חוק הרכוש יעבור

על רקע קידום החוק, ישראל שוקלת לחזור בה מההצהרה של רה"מ לשעבר נתניהו ופולין - שיצרה השוואה בין אנטישמיות לאנטי-פולניות
גילי כהן ועמיחי שטיין
25 ביולי 2021
17:36

המשבר הבא מול פולין? בישראל שוקלים לבטל בהם מההצהרה המשותפת של ראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו וממשלת פולין משנת 2018 בנוגע לשואה, שיצרה בזמנו סערה. כך אומר היום (ראשון) גורם מדיני. המהלך נשקל כעת ונמצא "על השולחן", כמעין תג מחיר על קידום חוק הרכוש הפולני.

גורמים המעורים בנושא הוסיפו כי ישראל וארצות הברית מתואמות בתגובותיהן לחוק הפולני החדש, ובמשרד החוץ הפולני מבינים שתהיה הרעה ביחסים בין המדינות אם חוק הרכוש יעבור את כל שלביו.

ההצהרה המדוברת פורסמה ב-2018 כחלק ממגעים בין ישראל לפולין על שינוי החוק הפולני הקודם שעורר זעם בישראל, לפיו יינקטו הליכים פליליים נגד מי שיאשים את פולין בביצוע פשעי מלחמה בזמן השואה. נוסח ההצהרה המשותפת של נתניהו וראש הממשלה הפולני מטאוש מורבייצקי גרם לסערה, בין השאר בגלל העובדה שגינה אנטישמיות ואנטי-פולניות כאחד, ולמעשה יצר השוואה ביניהן.

בזמנו גם ההיסטוריונית של יד ושם, פרופסור דינה פורת, התנגדה לשתי נקודות בנוסח ההצהרה, על אף שליוותה את ניסוח ההצהרה. פורת התנגדה לטענה כי אנשים בשואה פעלו "ללא קשר למוצאם" - דבר שלדבריה יכול להצטייר כאילו השואה הייתה תופעת טבע ולא פעולה שיטתית שנועדה לפגוע ביהודים, וכן למשפט לפיו הממשלות דוחות את ה"אנטי פולוניזם והסטריאוטיפים השליליים". זאת מחשש שהדבר משווה בין אנטי פולניות לבין אנטישמיות.

ביום שישי האחרון הסנאט של פולין אישר את החוק שיגביל תביעות על רכוש יהודי מתקופת מלחמת העולם השנייה, והוא יעבור לקריאה שנייה ושלישית בפרלמנט הפולני. בעקבות הלחץ, גם האמריקני, החוק רוכך, אך בישראל עדיין מתנגדים אליו. שר החוץ יאיר לפיד הבהיר: "החקיקה תפגע באופן קשה ביחסינו עם פולין".