מפגינים כפותים באיראן
צילום: Iran international

כפותים עם כיסוי על העיניים: כך נראים העצורים במחאות המים באיראן

לפי דיווחים במדינה, לפחות 10 מפגינים נהרגו בעימותים עם כוחות הביטחון, במחאות שהגיעו גם לצפון המדינה. לפחות 5 מיליון אזרחים איראנים סובלים מאי-אספקת מים
בן יניב ובר שפר
25 ביולי 2021
19:02

מחאת המים באיראן: המחאה על מחסור באספקת המים במדינה, שהחלה בערים של מחוז הנפט ח'וזסטאן שבדרום איראן, הגיעה אמש (שבת) עד לעיר טאבריז הסמוכה לגבול איראן-אזרבייג'ן בצפון. תיעודים שהופצו ברשתות החברתיות מלמדים על עימותים קשים בין המפגינים לבין כוחות הביטחון.

על פי אחד התיעודים שעלה ברשת, כמה מתושבי טאבריז נראו קוראים במהלך ההפגנה הלילה "להפיל את חמינאי!". לפי הדיווחים המשטר גם ניתק את האינטרנט לפרקי זמן ארוכים ואת אספקת החשמל באזור. בתיעוד נוסף נראים מפגינים כשהם כפותים ועם כיסוי על העיניים לאחר שנעצרו.

לפי ארגון זכויות אדם אופוזיציוני השוהה מחוץ לאיראן, מספר המתים בהפגנות עומד על לפחות עשרה. שני עיתונאים עצמאיים מהאזור מסרו ל-CNN בעילום שם כי "מספר המתים גבוה בהרבה מהמדווח". המשטר האיראני מודה כי רק שלושה בני אדם מצאו את מותם במהלך ימי המחאה, אך מאשים מפגינים אחרים ברצח או טוען כי מדובר במקרי רצח על בסיס של סכסוך משפחות מקומי. זאת על אף שבחלק מהמקרים תועדו שוטרים איראנים משתמשים באש חיה נגד המפגינים.

איראן סובלת מהבצורת החריפה ביותר זה 50 שנה, כאשר האזור שנפגע בצורה הקשה ביותר הינו מחוז ח'וזסטאן העשיר בנפט. המחוז חולש על חוף המפרץ הפרסי, ובו כשליש מהאוכלוסייה משויך למיעוט הערבי באיראן.

לפחות 5 מיליון בני אדם סובלים מאי-אספקת מים, והמחסור הקשה, שהגיע גם בימים של גלי חום משמעותיים, הביא את הזעם הציבורי לשיאו. בימים האחרונים המונים נראו יוצאים לרחובות במחאה על אוזלת היד של הרשויות.