t
רומן זדורוב, ארכיון
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

"לא מאמינים שיהיה צדק": ביהמ"ש דן בשחרור זדורוב עד תום ההליכים

הפרקליטות דרשה לדחות את הבקשה לשחרר את זדורוב עד תום ההליכים. ההחלטה על משפט חוזר התקבלה לאחר הערכה מחדש של התיק, ועל בסיס חוות דעת של צוות פרקליטים חדש שהקים פרקליט המדינה. עורך דינו של זדורוב: "רדיפה לא ראויה"
אורלי אלקלעי
26 ביולי 2021
10:09
עודכן ב 14:02

לקראת המשפט החוזר: בית המשפט המחוזי בנצרת דן הבוקר (שני) בבקשה לשחרר את רומן זדורוב למעצר בית עד תום ההליכים נגדו. עם פתיחת הדיון, דרשה הפרקליטות לדחות את הבקשה. זמן קצר קודם לכן, אמרה רעייתו של זדורוב, אולגה, לכאן חדשות: "אנחנו לא מאמינים שיהיה פה צדק ושרומן ישוחרר. הפרקליטות לא עושה צדק. כולם נגדנו, אף אחד לא רוצה להודות בטעות ולקחת אחריות". הדיון הסתיים לאחר כשלוש וחצי שעות וההחלטה תינתן ב-3 באוגוסט.

בדיון הציגה הפרקליטות את הראיות שעל פיהן הורשע זדורוב. "הנאשם ידע להוביל את החוקרים לתא שירותים ספציפי, הוא ידע לתאר שיש לה חתך שיסוף בגרון, ידע שיש פצעים בידיים ובחזה. בשחזור זדורוב תיאר כיצד יצא מתא השירותים, תיאר שעלה על האסלה לאחר שנעל את הדלת מבפנים וקפץ מעל הדלת. פרט זה מאוד חשו, אין בראיות החדשות דבר בכדי לכרסם בפרט הראייתי. האכזריות של הרצח מלמדת על מסוכנותו הגבוהה", אמרו בפרקליטות.

פרקליטו של זדורוב תקף את הפרקליטות: "רדיפה לא ראויה אחרי מורשע ברצח שיש ראיות מדעיות חד משמעתיות על חפותו. הפרקליטות מחפשת כל טיעון להשאיר את האיש הזה, חף מפשע, מאחורי סורג ובריח.

"הפרקליטות מדברת על כך שהוא עלול להימלט. אין לו כסף למונית לצאת מקצרין. האיש מתנהג למופת, עובד במפעל כאסיר, 15 שנים בכלא במקום עם הכי הרבה עימותים, יש מבחן גדול מהכלא? רומן אסיר למופת".  

לפני כשבועיים הודיע פרקליט המדינה עמית איסמן על קיום משפט חוזר לזדורוב. בפרקליטות המדינה מסרו שאיסמן החליט לאמץ את העמדה לפיה קיים סיכוי סביר להרשעתו של זדורוב ברצח תאיר ראדה, וכי יש עניין ציבורי של ממש בניהול משפטו בשנית. עוד הודיעה הפרקליטות על ההחלטה לגנוז את התיק של אולה קרבצ'נקו מחוסר אשמה.

הסיכוי האחרון של זדורוב | האזינו לעוד יום 

לפני ההחלטה על משפט חוזר, הפרקליטות ביקשה מהמשטרה לוודא מי מהעדים כבר לא בחיים. רוב העדים יכולים להעיד שוב, ולהם יתווספו עדויות של מומחים ככל שידרש. זדורוב הורשע בשנת 2010 ברצח הילדה תאיר ראדה בקצרין ארבע שנים קודם לכן. ההחלטה התקבלה לאחר הערכה מחדש של התיק ועל בסיס חוות דעת של צוות פרקליטים חדש שהקים פרקליט המדינה.

רצח תאיר ראדה: ההודאה, ההרשעה וסימני השאלה

פרשת הרצח של תאיר ראדה הסעירה את המדינה מאז 2006. סימני השאלה, כמו השמועות, היו רבים. במסגרת החקירה תשאלה המשטרה כאלף איש שהיו בין כותלי בית הספר בקצרין בזמן הרצח. כשבוע לאחריו נעצר פועל הבניין רומן זדורוב, אזרח אוקראינה ששהה בארץ באשרת תייר. לאחר שמונה ימי חקירה הודה זדורוב ברצח בפני מדובב משטרתי, כשהמניע היה עלבונות שלכאורה הטיחה בו ראדה. בתוך ימים חזר בו מהודאתו - אבל אז שב והודה פעם נוספת.

איך סיפור על רצח מזעזע של ילדה הפך לסיפור על צדק ושוויון? | דעה

יותר משלוש שנים וחצי אחר כך, בספטמבר 2010, הורשע זדורוב פה אחד ברצח בכוונה תחילה בהכרעת דין שהתפרשה על פני 456 עמודים. הוא ערער לעליון, ובהחלטה נדירה העליון החזיר את התיק למחוזי ב-2013, שם הורשע שוב, קצת פחות משנה לאחר מכן.

אלא שאז החלו לעלות ספקות סביב הרשעתו של זדורוב, שלאחר שערער שוב לעליון, הורשע בשנית, אך הפעם לא בפה מלא. השופט יורם דנציגר חשב שיש לזכותו ותמך בחקיקה שלפיה הרשעה ברצח צריכה להיות פה אחד. דנציגר אומנם לא חשב שזדורוב אדם תמים שנגרם לו עוול, אבל מבחינתו הראיות לא עברו את מה שמכונה "סף הספק הסביר".

משם החלה הסערה סביב התיק לצאת מכותלי בית המשפט. הסדרה "צל של אמת", ששודרה בהוט 8 ובה נטען שישנה רוצחת אחרת - אולה קרבצ'נקו (שנקראה א"ק), הובילה לסערה ברשתות החברתיות. התיק התנהל בזירה הציבורית בצורה שלא נראתה עדיין בישראל. אחרי המון כותרות ועיסוק תקשורתי נרחב בנושא, בקשתו של זדורוב למשפט חוזר התקבלה, בעקבות טביעת נעל שהתגלתה על מכסה האסלה בתא השירותים שבו נמצאה ראדה.