ניצן הורוביץ, ארכיון
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

השר הורוביץ: בלי פתרון למערכת הבריאות לא נוכל להעביר תקציב

לפיד על המינויים בממשלה: רע מאוד, לא מה שרצינו. מיכאלי: לא היינו מעורבים בדבר הזה ולא עודכנו על כך. נתניהו: במקום לסדר ג'ובים - שיביאו חיסון שלישי • גנץ לח"כים במרצ: פינוי אביתר בכוח היה מסכן את הקואליציה. נציגי מרצ לאחר הפגישה: גנץ מרח אותנו
זאב קם ויערה שפירא
26 ביולי 2021
08:22
עודכן ב 15:24

שר הבריאות ניצן הורוביץ אמר היום (שני) כי "מערכת הבריאות מחוברת לאקמו וצריכה חמצן". הוא ציין כי בשלב זה אין התקדמות עם האוצר בנוגע לתקציב הבריאות, ואגף התקציבים מנסה להתעלם מקווי היסוד של הממשלה. "אם לא נגיע עם האוצר לסיכומים ברורים על חיזוק המערכת לשנים קדימה - יהיה פה משבר גדול מאוד", הזהיר שר הבריאות.

לשאלת כאן חדשות בעניין התנגדותה של שרת החינוך יפעת שאשא-ביטון למתן חיסונים בבתי הספר, אמר שר הבריאות: "שרת החינוך ואני תמימי דעים ברצוננו לפתוח את שנת הלימודים כסדרה, אנו נעודד את החיסונים בכל מקום". הורוביץ הוסיף כי אנחנו צריכים לחיות לצד הקורונה, לא לעשות סגרים, ולהשאיר פתוחים את העסקים, בתי הספר, התרבות ונמל התעופה בן גוריון.

מוקדם יותר התייחס שר החוץ וראש הממשלה החליפי יאיר לפיד לביקורות על אישור מינויים של אלי אבידר לשר בלי תיק ושל יאיר גולן לסגן שרת הכלכלה. "זה רע מאוד ולא מה שרצינו. זה צורך פוליטי גרוע. לא אעמוד כאן ואגן על זה", אמר לפיד בישיבת סיעת "יש עתיד". זמן קצר קודם לכן התייחס שר האוצר אביגדור ליברמן לסוגייה בישיבת סיעת "ישראל ביתנו". השר ליברמן אמר כי הממשלה צרה אז הקשיים ברורים, אבל הקואליציה מתפקדת טוב ממה שחשב.

שרת התחבורה מרב מיכאלי התייחסה אף היא לנושא בישיבת סיעת "העבודה" ואמרה: "לא היינו מעורבים בדבר הזה ולא עודכנו על כך. את השאלות יש להפנות ליאיר לפיד". יו"ר הקואליציה בנימין נתניהו תקף את הממשלה בעניין ואמר: "במקום לסדר ג'ובים ליאיר גולן ואלי אבידר - שיביאו חיסון שלישי, למה הם מחכים?". בישיבת סיעת מרצ נימק יאיר גולן את מינויו ואמר לעיתונאים: "מינויי לסגן שרת הכלכלה חשוב לשמירת האיזון בין ימין לשמאל בקואליציה".

במקביל, התייחס שר הביטחון בני גנץ לדיווחים על סיוע רוסי בסיכול תקיפות המיוחסות לישראל בסוריה. בישיבת סיעת "כחול לבן", אמר השר גנץ כי ישראל תמשיך למנוע את התבססות איראן במרחב. "אנו יודעים כיצד להתמודד עם מערכת ההגנה הרוסית ולפעול בתיאום עימם כדי לצמצם את סיכון כוחותיהם". בעניין עזה אמר: "אנחנו בעד לאפשר שם חיים נורמליים, אך לא נסכים לקבל משם בקבוקי תבערה".

בתוך כך, שר המשפטים גדעון סער התייחס בישיבת סיעת "תקווה חדשה" להצעת החוק אותה הוא מקדם, לפיה נאשם בפלילים לא יוכל להרכיב ממשלה. "הצעת החוק חיונית למשטר שלנו. ההתנגדות לחוק היא פרסונלית - לא החוק", אמר שר המשפטים. סער הוסיף כי במושב החורף יגיש בנוסף גם את הצעת החוק להגבלת כהונה של ראש ממשלה לשמונה שנים.

גנץ לח"כים במרצ: פינוי אביתר בכוח היה מסכן את הקואליציה

פשרת אביתר: שר הביטחון בני גנץ הבהיר בפגישה סגורה עם נציגי מרץ שפינוי המאחז בכוח היה מסכן באופן ישיר את המשך קיום הקואליציה, כך פורסם הבוקר בכאן רשת ב. הפגישה התקיימה בעקבות הביקורת הקשה של מרצ על ההסדר שגיבש גנץ בנוגע לאביתר. 

הפגישה החלה באווירה חיובית יחסית, כשחברי כנסת במרצ אמרו לשר הביטחון שהם רואים בו שותף הרבה יותר רלוונטי מראש הממשלה בנט והשרה איילת שקד, והוסיפו שחשוב לשמור על הסטטוס קוו כדי לשמר את פתרון שתי המדינות.

גנץ השיב להם: אביתר זה מקום שנולד בחטא, אבל אני העדפתי שלא יהיו מראות של אלפי שוטרים מפנים אזרחים בכוח. זה היה פוגע בקואליציה, ולא רציתי לסכן את שלמותה. הצבא מבצע תחקיר איך בכלל הייתה עלייה לקרקע לאותו מקום.

שר הביטחון גם הסכים למנות את סגן שר הביטחון אלון שוסטר לאיש קשר קבוע מול מרצ, שאליו יוכלו לפנות ולהציף בעיות באופן שוטף בענייני יהודה ושומרון. לאחר הפגישה האשימו חברי כנסת במרצ שלמרות האווירה הטובה, גנץ מרח אותם, לטענתם, מאחר שכבר בסוף השבוע האחרון הצבא איפשר לקבוצת מתיישבים להיכנס לבסיס נטוש בבקעה, ולשהות בו כמה ימים אל מול מחאות הפלסטינים.

בסוף חודש יוני תושבי המאחז הסכימו למתווה פשרה, לפיו התושבים יעזבו את בתיהם תוך כמה ימים, והמדינה תבחן את מעמד הקרקעות ואת הסדרת אביתר. במקום תוקם ישיבת הסדר לאחר הסדרת מעמד הקרקע. עוד נקבע שחלק מהבתים יאוכלסו בידי 30 תלמידי הישיבה ושלוש משפחות הצוות. מוצב צבאי יוקם גם כן במקום. 

המאחז אביתר הוקם בניגוד לחוק לפני כשלושה חודשים, בתגובה לרצח יהודה גואטה בפיגוע ירי בצומת תפוח. בניגוד למאחזים אחרים, אביתר התרחב בקצב מסחרר, והתגוררו בו כ-50 משפחות - חלקן בבתי אבן. במקום ישנן תשתיות מים, חשמל, וכביש אספלט שמחבר בין הבתים.