-

עוד עלייה: מספר חולי הקורונה במצב קשה - 121

מחצות אובחנו 1,538 בני אדם עם הנגיף • פרופ' אש על מתווה החינוך: לא מקבלים את ההצעה של בידוד ל-48 שעות • משרד הבריאות חושש מהתפרצות קורונה במגזר הערבי • מהלילה: לא תותר כניסת מלווים לטרמינל הנוסעים בנתב"ג
כתבי כאן חדשות
26 ביולי 2021
09:15
עודכן ב 20:55

עוד עלייה נרשמה במספר חולי הקורונה שמצבם קשה, והערב (שני) המספר עלה ל-121. בסך הכל מחצות נוספו 25 חולים. על פי נתוני משרד הבריאות, 1,538 בני אדם אובחנו מחצות עם הנגיף. מנכ"ל משרד הבריאות פרופסור נחמן אש התייחס היום לעלייה בתחלואה ואמר כי הנתונים מדאיגים אותו. הוא ציין כי הוא מוטרד גם מהעלייה בתחלואה במגזר הערבי.

ברקע העלייה בתחלואה, התייחס פרופסור אש גם למתווה הלימודים בשנה הבאה. "אחת הנקודות שלא נסגרה היא מה עושים עם מגעים של מאומתים שצריכים לצאת לבידוד. אנחנו לא מקבלים את ההצעה של בידוד ל-48 שעות, בדיקה שלילית וחזרה ללימודים כפי שהיא. זה בלתי אפשרי, יהיו עוד הרבה נדבקים בכיתה. אנחנו בוחנים דרכים נוספות בהן נעשה מספר בדיקות בתקופת הבידוד כדי לאפשר לילדים ללמוד בצורה בטוחה יותר", אמר פרופסור אש בתדרוך היומי שלו.

בתוך כך, החל מהלילה בחצות תאסר כניסת מלווים ומקבלי פנים בטרמינל 1 ובטרמינל 3 בנמל התעופה בן גוריון. בנוסף, יתאפשר ליווי או המתנה לקטין או לאדם בעל צרכים מיוחדים. היום צפויים לעבור בנמל כ-34 אלף נוסעים.

משרד הבריאות חושש מהתפרצות קורונה במגזר הערבי

במשרד הבריאות מזהירים מהתפרצות גדולה של הנגיף בחברה הערבית אם הנחיות הבידוד לא יישמרו, בעקבות השיעור הגבוה יחסית של הטסים לחו"ל במגזר זה – כך פורסם בכאן רשת ב. כ-7% מכלל המאומתים לקורונה וכ-8% מהחולים שמצבם קשה הם מהחברה הערבית. 

במשרד אמרו לכאן חדשות שישנה עלייה בביצוע בדיקות קורונה בחברה הערבית, כשבסוף השבוע האחרון 18% מהבדיקות היו מהמגזר. הנתון נובע ככל הנראה מכך שרבים טסים לחו"ל, כולל למדינות עם אזהרת מסע חמורה כמו טורקיה, וליעדים עם תחלואה מתפשטת כמו יוון.

עושים סדר: מיהם החולים הקשים בישראל?

מרכז הוועדה למיגור הקורונה בחברה הערבית מטעם משרד הבריאות, עורך הדין מועוויה כבהה, ציין שאנו נמצאים בעיצומה של עונת החתונות בחברה הערבית, וכי במשרד גם דרוכים לקראת השפעה אפשרית של חג הקורבן על העלייה בתחלואה.

במשרד הבריאות מזהים עלייה בתחלואה במגזר הערבי ומוסיפים כי בהתפרצויות קודמות העלייה בתחלואה בחברה הערבית התרחשה מאוחר יותר מבאוכלוסייה הכללית, אך כשהגיעה היא גרמה לנפגעים רבים בתחלואה קשה ובתמותה.

לקראת 1 בספטמבר: המחלוקות בממשלה נמשכות 

משרדי הבריאות והחינוך חלוקים בנוגע לשאלת החיסונים בבתי הספר. גורמים שהשתתפו בדיון אמש אמרו שראש הממשלה נפתלי בנט תומך בעידוד התחסנות בבתי הספר ובמתן אפשרות  לחסן במוסדות החינוך. בשלב זה שרת החינוך יפעת שאשא-ביטון מתנגדת לכך.

יו"ר מרכז השלטון המקומי חיים ביבס אמר בדיון שהם מוכנים לקחת על עצמם את הנושא ולעודד התחסנות, וגם לייצר דרך שבה תלמידי מוסדות החינוך יוכלו להתחסן. מנהלת היחידה למחלות זיהומיות בבית החולים שיבא, הפרופסור גליה רהב, אמרה לרן בנימיני בכאן רשת ב שאם משרד החינוך ערוך לבדיקות מהירות בכיתות ובגנים, אפשר לקבל את עמדתו באשר למשך הבידוד.   

אתמול הסתיים הדיון אצל ראש הממשלה על פתיחת מערכת החינוך ללא הסכמות בין המשרדים לגבי משך תקופת הבידוד והאם יחסנו ויעודדו חיסונים במערכת החינוך. משרד הבריאות הציע מתווה לפיו יבוצע פיילוט במערכת החינוך החרדית, שמתחילה את פעילותה לפני 1 בספטמבר. במסגרת הפיילוט תלמידים שבאו במגע עם חולה מאומת - יעברו בדיקות קורונה במשך שבוע רצוף.

אתמול פרסם משרד החינוך מתווה לפתיחת שנת הלימודים, נכון למצב התחלואה הנוכחי. לפי המתווה שפורסם, שנת הלימודים תיפתח כסדרה ובמועדה - 1 בספטמבר, ללא חלוקה לקפסולות מגני הילדים ועד כיתות י"ב ללא תלות בצבע היישוב. עוד צוין כי משרד הבריאות ומשרד החינוך יפעילו תוכנית ניסיונית, לבחינת האפשרות לצמצם ל-48 שעות את תקופת הבידוד לעובדי-הוראה ותלמידים שנבדקו ונמצאו שליליים. 

בהכנת הידיעה השתתפו נוב ראובני, דקלה אהרן-שפרן ועמיחי שטיין