אביגדור ליברמן וניצן הורוביץ
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

איך הגיבו באוצר לאיום של שר הבריאות הורוביץ?

שר הבריאות מאשים את משרד האוצר בהפרת קווי היסוד של הממשלה ומאיים: אם לא יהיה כסף להבראת מערכת הבריאות - התקציב לא יעבור • הלילה: דיון במליאה על חוק ההסדרים - מהומה פרצה שח"כ בן-גביר סירב לרדת מדוכן הנאומים
ליאל קייזר ויערה שפירא
26 ביולי 2021
19:53
עודכן ב 22:33

בזמן שישראל מתמודדת עם התפשטות זן הדלתא של הקורונה, ו-130 ימים לפני שממשלת בנט-לפיד צריכה להעביר תקציב, שר הבריאות ניצן הורוביץ מאשים את משרד האוצר בהפרת קווי היסוד של הממשלה ומאיים: אם לא יהיה כסף להבראת מערכת הבריאות - התקציב לא יעבור. בחדשות הערב בכאן 11 פורסמה הערב (שני) התגובה של אגף התקציבים לאיום - ושם מבהירים כי אינם מחויבים לכך.

על פי קווי היסוד של הממשלה, לדרישת הורוביץ, תקציב סל הבריאות יגדל ב-1.6% מדי שנה. הדרישה הזאת מתורגמת לתוספת של כמיליארד שקלים לתקציב כבר בשנה הקרובה. במשרד האוצר הבהירו כי מדובר בתוספת "אסטרונומית" וכי קווי היסוד סוכמו בין הגורמים הפוליטיים. באוצר מבהירים כי יש לפרוס את התוספת הזו.

מהומה במליאה: בן-גביר סירב לקרוא לטיבי "אדוני"

הלילה יחל הדיון בחוק יסוד הממשלה. מליאת הכנסת תתכנס עד השעה 8:00 בבוקר ואז תצא להפסקה, וצפויה להתכנס שוב מחר בשעה מאוחרת יותר, להמשך הדיון בחוק. החוק צפוי לעבור סופית מחר בערב, והוא דורש רוב של 61 חברים.

סגן יו"ר הכנסת אחמד טיבי, שניהל את אחד מדיוני המליאה הערב, העיר לח"כ איתמר בן-גביר שנהוג להתחיל את הנאום במילים "אדוני היו"ר, כנסת נכבדה". בן-גביר השיב לו - "אתה לא אדוני". טיבי הורה לבן-גביר לפנות את דוכן הנואמים וזה סירב לעשות זאת, ופונה על ידי הסדרנים תוך שהוא מכנה את סגן יו"ר הכנסת "מחבל". 

החוק קובע הסדרים הנוגעים לפעילות הממשלה, ובהם – החלת מנגנון ההצבעה הפריטטי גם בוועדות השרים השונות. עוד קובע החוק כי במשרד ראש הממשלה יכהנו שני סגני שרים, ובעיקר – קביעה כי חילופים בין ראש הממשלה וראש הממשלה החלופי ייערכו גם אם לא יתקבל חוק התקציב או שהכנסת תחליט על פיזורה בתמיכת שניים לפחות מחברי הכנסת השייכים לראש הממשלה המכהן.

במקביל, רע"ם מסרבת לתמוך בחוק הקנאביס שצפוי לעלות מחרתיים והמגעים לא נושאים פרי. בניסיון נואש, בקואליציה פנו לרשימה המשותפת ולליכוד בבקשה לתמוך בחוק. בליכוד יסרבו, במשותפת מתלבטים.